Ciekawostki na temat planety Wenus

Wenus jest drugą planetą od Słońca i najbliższym planetarnym sąsiadem Ziemi. Często nazywana jest bliźniaczką Ziemi, ponieważ ma podobną wielkość i gęstość. Ale pomimo tych kilku podobieństw, Wenus bardzo różni się od Ziemi.

Oto 16 ciekawostek na temat planety Wenus:

1. Dzień na Wenus trwa dłużej niż rok

Wenus potrzebuje więcej czasu na obrót wokół własnej osi niż na ukończenie jednej orbity Słońca. To 243 ziemskie dni na jeden obrót – najdłuższy obrót planety w Układzie Słonecznym – i tylko 224,7 ziemskich dni na ukończenie jednej orbity Słońca. 243 dni to 5 832 godziny.

2. Wenus jest gorętsza niż Merkury, mimo że znajduje się dalej od Słońca

Jej średnia temperatura wynosi 462°C. Dzieje się tak z powodu wysokiego stężenia dwutlenku węgla w atmosferze Wenus, który powoduje intensywny efekt cieplarniany.

3. Wenus obraca się na swojej osi zgodnie z ruchem wskazówek zegara

W przeciwieństwie do innych planet w naszym Układzie Słonecznym, Wenus obraca się na swojej osi zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wszystkie inne planety obracają się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara na swojej osi i okrążają Słońce w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Wenus również krąży wokół Słońca w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, ale jej niezwykła rotacja osi jest spowodowana odwróceniem. Astronomowie uważają, że została wytrącona z pozycji pionowej wcześniej w swojej historii, najprawdopodobniej przez zderzenie z jakimś ciałem niebieskim. Jedyną inną planetą, która obraca się w dziwnym kierunku, jest Uran, który obraca się na boku, prawdopodobnie w wyniku kolejnego zderzenia na początku swojego istnienia.

4. Wenus jest drugim po Księżycu najjaśniejszym naturalnym obiektem na nocnym niebie

Wenus jest tak jasna, że ​​czasami mylona jest z UFO. Obłoki kwasu siarkowego w atmosferze planety sprawiają, że Wenus odbija światło i błyszczy. Jej jasność sprawia, że ​​jest widoczna na niebie w ciągu dnia.

5. Wenus ma 90 razy większe ciśnienie atmosferyczne niż Ziemia

To mniej więcej tyle samo, co ciśnienie na głębokości 1 km w ziemskich oceanach. Ciśnienie jest tak duże, że statki kosmiczne potrzebują osłony, aby przetrwać.

6. Wenus nosi imię rzymskiej bogini miłości i piękna

Nazwę Wenus otrzymała od pięknej rzymskiej bogini ze względu na jej jasny, lśniący wygląd na niebie. Z pięciu planet znanych starożytnym astronomom była najjaśniejsza.

7. Powierzchnia Wenus nie jest widzialna

Planeta jest całkowicie pokryta chmurami. Chmury są tak gęste, że zasłaniają to, co jest poniżej. NASA rozwiązała ten problem, wysyłając sondę Magellan na Wenus w celu zbadania w latach 90. XX wieku. Sonda okrążyła planetę i uzyskała pełny obraz powierzchni za pomocą radaru.

8. Wenus ma wulkany

Na powierzchni Wenus płynie świeża lawa, co oznacza, że ​​wulkany wybuchały w dowolnym miejscu od kilkuset lat do ostatnich trzech milionów lat. Oznacza to, że na powierzchni znajduje się niewiele kraterów uderzeniowych, prawdopodobnie dlatego, że przepłynęła przez nie lawa i wypełniła je. Astronomowie twierdzą, że Wenus jest domem dla 1600 wulkanów.

 

9. Wenus ma dziwną rotację

Wenus nie tylko obraca się do tyłu w porównaniu z innymi planetami, ale obraca się bardzo wolno. Dodatkowo rotacja planety wydaje się zwalniać. W 2014 roku Wenus obracała się o 6,5 minuty wolniej niż na początku lat 90-tych. Jedną z teorii zmian jest pogoda na planecie. Jej gęsta atmosfera może ocierać się o powierzchnię i spowalniać rotację.

10. Wenus nie ma księżyców ani pierścieni:

Dwie planety najbliżej Słońca nie mają ani pierścieni, ani księżyców. Drugą jest planeta Merkury. Każda inna planeta w Układzie Słonecznym ma pierścienie lub księżyce, a w wielu przypadkach oba!

11. Wenus to bliźniak Ziemi

Ze wszystkich planet Układu Słonecznego Wenus jest najbliższą bliźniaczką Ziemi. Oba ciała są prawie tej samej wielkości, a skład Wenus jest w dużej mierze taki sam jak na Ziemi. Orbita Wenus jest również najbliższa Ziemi ze wszystkich planet Układu Słonecznego. Oba światy mają stosunkowo młode powierzchnie i oba mają gęste atmosfery z chmurami.

12. Wenus przecina słońce

Wenus jest rzadkością wśród planet. Tarcza Wenus przecina brzeg tarczy słonecznej. Tylko Wenus i Merkury robią to z punktu widzenia Ziemi. Tranzyty Wenus zdarzają się rzadko. Następny tranzyt Wenus nastąpi w 2117 roku. Od czasu wynalezienia teleskopu w 1610 roku było tylko osiem tranzytów Wenus, które ludzie mogli zaobserwować.

13. Wenus to wietrzna planeta

Wiatry przesuwają się po Wenus z superszybkimi prędkościami osiągając 450 mil na godzinę (724 km/h). Wiatry Wenus są szybsze niż najszybsze tornado na Ziemi.

14. Wenus ma fazy

Ponieważ Wenus krąży wokół Słońca w obrębie orbity Ziemi, planeta wydaje się mieć fazy podobne do księżyca. Kiedy Wenus znajduje się po przeciwnej stronie Słońca, jest w pełnej fazie, podczas gdy pojawia się w nowej fazie, gdy znajduje się między Ziemią a Słońcem.

15. Misje na Wenus

W czerwcu 2021 roku ogłoszono trzy nowe misje na Wenus. NASA ogłosiła dwie nowe misje, a ESA ogłosiła jedną.

16. Wenus jest drugą najbliższą Słońcu planetą

Wenus krąży w odległości około 67 milionów mil (108 milionów kilometrów). Jest to jedna z czterech wewnętrznych, skalistych planet.

Posłuchaj naszych Podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię