
Każdy z nas miał kiedyś dolegliwości związane z przejedzeniem się lub spowolnioną pracą jelit. Jak wiadomo, nie jest to nic przyjemnego i potrafi wyciągnąć z człowieka cały optymizm.
Na szczęście istnieją naturalne sposoby poradzenia sobie z tego typu bólami. Liczne zioła, dostępne nawet w małych sklepach spożywczych mogą nam w tym pomóc. Jednak jakie z nich powinniśmy wybrać?
Jakie zioła będą pomocne przy bólach brzucha?
Najpopularniejszym wyborem są zioła wspomagające jelita w oczyszczeniu się z zalegającego pokarmu. Jest to potrzebne w sytuacji przejedzenia się lub spożycia dużej ilości ciężkostrawnych i tłustych potraw. W tym celu warto zastosować:
- mniszek lekarski, który poza właściwościami oczyszczającymi wykazuje też działanie przeciwzapalne i wzmacnia odporność,
- pokrzywa, zawiera bardzo dużo witamin A, K i C oraz witamin z grupy B. Zmniejsza ona poziom cukru i cholesterolu we krwi co będzie pomocne przy niestrawności wywołanej potrawami tłustymi lub słodkimi,
- łopian, wykazuje działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne oraz przyspiesza procesy metaboliczne w organizmie.
Inną grupą ziół są te z właściwościami wiatropędnymi oraz rozkurczowymi, które sprawdzają się przy wzdęciach. W takim wypadku warto sięgnąć po:
– koper włoski, zawierający duże ilości potasu i witamin K i C,
– miętę, która intensywnie wspomaga trawienie oraz działa rozkurczowo,
– anyż, pobudzający wydzielanie kwasu żołądkowego i zapobiega wzdęciom,
– szałwię, o właściwościach podobnych jak anyż,
– dziurawiec, który zwalcza uczucie ciężkości po posiłku.
Dodatkowo można sięgnąć po:
– rumianek działający rozkurczowo,
– aloes z delikatnym działaniem przeczyszczającym,
– krwawnik zwalczający biegunkę
– melisę, działającą relaksacyjnie i rozkurczowo,
– senes, który działa przeczyszczająco, jednak nie należy stosować go zbyt długo z uwagi na ryzyko odwodnienia,
– ostropest plamisty, który wspiera produkcję żółci i pozytywnie wpływa na pracę wątroby.
Jak stosować zioła wspomagające pracę jelit?
Z większości ziół wspomagających działanie przewodu pokarmowego przygotowuje się napar. Łyżeczkę zioła wsypujemy do filiżanki i zalewamy wrzątkiem. Po odczekaniu około 10 minut można odcedzić napar i wypić. Większość ziół wykazuje bardzo delikatne działanie, więc można je stosować regularnie.
Największą popularnością cieszą się jednak gotowe mieszanki ziołowe dostępne w sklepach i aptekach w formie wymieszanych, suszonych ziół lub gotowych torebek herbaty. Jeśli wybrana przez nas mieszanka zawiera wyżej wymienione zioła, możemy bez przeszkód ją zastosować w przypadku dolegliwości jelitowych.