
Ból głowy dotyka większość populacji ludzkiej. Na rynku istnieje wiele leków przeciwbólowych, jednak warto pamiętać o naturalnych sposobach łagodzenia tego typu problemów ze zdrowiem.
Wielu wierzy, że matka natura dała nam w swoim bogactwie lekarstwa na wszystkie możliwe dolegliwości zdrowotne właśnie pod postacią ziół. Podczas korzystania z leczniczych właściwości roślin warto też skupić się na znalezieniu i eliminacji czynników powodujących ból.
Jeśli dolegliwości bólowe są silne i nie ustają o zastosowaniu naturalnych metod warto wybrać się do lekarza w celu ustalenia przyczyny.
Zioła pomocne w walce z bólami głowy:
– mięta, melisa oraz kozłek lekarski rozluźniają mięśnie, co skutkuje zmniejszeniem bólu w przypadku stresu,
– miłorząb i złocień maruna wpływają korzystnie na krążenie, przez co zmniejszają ból wywołany niedotlenieniem,
– imbir ma właściwości hamujące mdłości, dzięki czemu przynosi ulgę w bólu głowy towarzyszącemu przejedzeniu lub przy kacu,
– szałwia, chmiel i niepokalanek zobojętniają delikatnie układ hormonalny, co jest pomocne przy bólach głowy wywołanych przez zmianę ciśnienia lub w trakcie kobiecego cyklu,
– kwiat głogu działa wyciszająco na układ naczyniowy, moczowy oraz pokarmowy, jak i obniża ciśnienie krwi,
– dzięgiel litwor jest bogaty w składniki przeciw bakteryjne, uspokajające i rozkurczowe,
– kwiat lipy ma działanie wyciszające oraz dobrze wpływa na układ sercowo-naczyniowy.
Forma podania
Podczas walki z bólem głowy najlepiej sprawdzają się napary ziołowe. Niosą one za sobą dodatkową korzyść, jaką jest możliwość wyciszenia się podczas picia gorącego napoju, co samo w sobie może pomóc nam uśmierzyć ból.
Ciepły płyn rozszerza naczynia krwionośne, co skutkuje lepszym dopływem tlenu do komórek organizmu, a razem z tym szybsze rozprzestrzenianie się substancji leczniczych. Jeśli nie dysponujemy gotowym naparem z instrukcją przyrządzenia, wystarczy wsypać do kubka bądź filiżanki łyżeczkę suszonych ziół i zalać je wrzątkiem.
Po odczekaniu około dziesięciu minut można odcedzić zioła od naparu i wypić go.
Posłuchaj podcastów: