Złocień maruna – cudowne zioło zwalczające migreny. Ale nie tylko

Żółty „środek”, białe „płatki” i oszałamiający ziołowy zapach. Uderzająco podobna do powszechnie znanego rumianku maruna, choć również ma wiele cennych właściwości prozdrowotnych, to jednak zasadniczo się od krewniaka różni.

To, co nazywamy środkiem i płatkami to w istocie kwiatostany złożone z kwiatów koszyczkowych (żółtych) i języczkowych (białych). Jednak, w odróżnieniu od rumianku, lecznica moc tej roślinki nie tkwi w jej uroczych kwiatostanach, ale w częściach zielonych.

Bałkańskie rytmy zdrowia

Złocień maruna rozprzestrzenił się na cały świat z Półwyspu Bałkańskiego. Tam rośnie na skalistych brzegach rwących rzez. W Stanach Zjednoczonych i Europie zasiedla głównie stanowiska ruderalne i obrzeża dróg. Jednak zbierając go do domowej apteczki, lepiej wybierać rośliny rosnące z dala od ludzkiej infrastruktury. Moc maruny, zwanej po angielsku „feverfew” , znana była już w starożytności. Jej działanie opisywał Dioskurides, zalecając picie naparu przy gorączce i uporczywych bólach głowy.

Moc złocienia

Rzeczywiście, niepozorny złocień moc w sobie kryje wielką. Zbierać należy kwitnące rośliny, w okresie od czerwca do sierpnia. Najlepiej pod koniec ciepłych, słonecznych dni, kiedy w częściach nadziemnych zgromadzona jest największa ilość cennych substancji. Suszyć zbiory najlepiej wieszając je, metodą praprababek w pęczkach zawieszanych w ciepłych i przewiewnych miejscach. Gotowe, wysuszone ziele przechowywać należy w szczelnie zamkniętych pojemnikach, żeby nie traciło swojego charakterystycznego, intensywnego zapachu.

Silne działanie

Na czym polega moc maruny? Roślina nasycona jest partenolidem, który spowalnia gwałtowne skurcze naczyń krwionośnych i ich późniejsze rozkurczanie. To zjawisko jest najczęstszą przyczyną migreny, dlatego regularnie stosowane preparaty ze złocienia pomagają skutecznie zwalczyć migrenę. Przynoszą ulgę także i w innych bólach pochodzenia naczynioruchowego, w tym i bólach miesiączkowych. Okłady z tej rośliny pomagają zaś, przy obrzękach i stanach zapalnych stawów. Przynosi wyraźną ulgę również przy gorączce.

Najlepiej na gorąco

Jak stosować ziele? Wewnętrznie najlepiej w postaci naparu przygotowywanego z łyżki ziela zalanej szklanką gorącej wody i parzonej przez 15 minut pod przykryciem. Taki napój pity trzy razy dziennie zapobiegnie wielu dolegliwościom. Leczniczo, przy bólach stawów, a także migrenach i bolesnych menstruacjach i przeziębieniach, dobrze jest zmieszać ziele maruny z korą wierzby. Zawarte w niej salicylany wspomogą terapeutycznie działanie złocienia.

 

Nie tylko zdrowie

Złocień maruna bywa uprawiany też jako roślina ozdobna. Jego, nierzadko pełne kwiatostany są nie tylko ozdobą rabat i bukietów, ale zachowują też wszelkie właściwości lecznicze dzikich przodków. Warto sięgnąć po ten skuteczny i bezpieczny lek z apteczki Matki Natury.

MT

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię