Polskie góry najpiękniejsze są wczesną jesienią. Przebarwiające się liście drzew porastających stoki sprawiają, że zbocza mienią się wszystkimi barwami złota i czerwieni, nadając pejzażom bajkowy wygląd.
Ciepła i słoneczna wczesna jesień sprzyja wędrówkom, podziwianiu widoków i ładowaniu akumulatorów przed nadchodzącymi miesiącami ciemnego chłodu i nieustającej, przenikliwej wilgoci. Wiele szlaków jest tak łagodnych, że świetnie nadają się także dla rodzin z dziećmi.
Do takich przyjaznych i łagodnych podejść należy szlak wiodący na Smereka i Połoninę Wetlińską. Najkrótsza droga prowadzi na nią z Przełęczy Wyżnej, znanej też jako Przełęcz nad Berehami. Trasa nadaje się na krótki, jednodniowy wypad i jest jedną z najpiękniejszych w Bieszczadach.
Również trasa na Turbacz, najwyższy szczyt Gorców, w jesiennej odsłonie prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie. Wiodący przez malowniczą i zróżnicowaną okolicę, łagodny i niezbyt długi szlak, nadaje się na jednodniowy wypad, również z dziećmi.
Bardziej zaawansowani z pewnością docenią piękno najmłodszych polskich gór – Tatr. Surowa uroda trasy na Czerwone Wierchy, w jesiennych klimatach jest trudna i wymagająca, ale też urzekająca widokami. Piętnastokilometrowy szlak pozwala na zdobycie aż czterech szczytów.
Łagodne i niskie Góry Świętokrzyskie zapraszają mniej wprawnych wędrowców. Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego, będący jednocześnie najdłuższym szlakiem tych gór i liczący około 100 km zaprasza do pokonania tras raczej w większości łatwych i malowniczych. Oczywiście można się zdecydować na tylko cześć z nich, lub dłuży wypad i przejście całego.
Trasa na Białe Skały, nazywane też Białym Kamieniem i Białymi Ścianami to jeden z bardziej popularnych szlaków turystycznych w Górach Stołowych. Po pokonaniu Furty Skalnej oczom ukazują się Białe Skały. Miejsce wzięło swoją nazwę od barwy piaskowca, który odcina się wyraźnie na tle jesiennych drzew.
MT