Przeprowadzka na Marsa już niedługo może się okazać rzeczywistością. Firma architektoniczna ABIBOO opublikowała ambitne plany ukazujące Nüwa czyli pierwszego, miasta na Marsie. Nüwa zawdzięcza swoją nazwę chińskiej mitologicznej bogini uważanej za stwórczynię ludzkości.
Miasto Nüwa zostanie umieszczone w czystej ścianie skalnej, gdzie mieszkańcy będą chronieni przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym i słonecznym. Miasto będzie w stanie pomieścić do 250 000 ludzi w podziemnych systemach jaskiń jak i tarasach na klifach skalnych.
Jak podaje ABIBOO koszt podróży na Marsa wynosić będzie 300 tysięcy dolarów. W tę kwotę jest wliczony bilet w jedną stronę, mieszkanie o powierzchni od 25 do 35 metrów kwadratowych, pełny dostęp do wszystkich obiektów, usług medycznych i żywności. Osoby, które zdecydują się przenieść na Marsa będą również zobowiązane do podpisania… umowy o pracę. Na pracę będą musiały przeznaczyć od 60 do 80 procent czasu spędzonego w Nüwa. Praca będzie polegać na wykonaniu różnorodnych zadań wyznaczonych i przydzielonych przez miasto.
Przedstawiciele firmy dodają, że mieszkańcy będą musieli być w stanie produkować własną żywność, gdyż jej sprowadzanie z Ziemi jest „po prostu zbyt skomplikowane i ryzykowne”. Kolejnym problemem, na razie nie rozwiązanym, jest sposób ochrony ludzi przed promieniowaniem, aby mogli się oni dostać na Marsa.
Żeby rozwiązać oba problemy, firma ABIBOO nawiązała współpracę z siecią SONet. Sieć SONet skupia międzynarodowy zespół naukowców kierowany przez astrofizyka Guillema Angladę, który odkrył egzoplanetę Proxima-B – i wyodrębnił Nüwa z marsjańskiego klifu zwanego Tempe Mensa. Klif jest częścią regionu Marsa Tharsis. Naukowcy twierdzą, że wybierając tę lokalizację, zapewnią zarówno ochronę mieszkańców przed promieniowaniem, jak i wystawianie ich na bezpośrednie działanie światła w celu uprawy roślin i hodowli zwierząt.
Ludzie będą mieszkać na tarasach na klifach i odwiedzać bardziej odsłoniętą powierzchnię tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Będą podróżować pociągiem i autobusem, aby przedostać się poza klif i dostać się do systemu wind wewnątrz klifu.
U podnóża klifu będą zlokalizowane duże pawilony służące do interakcji społecznych. Pawilony z kopułami zostały zaprojektowane z półprzezroczystą powłoką, aby zapewnić widoki na krajobrazy Marsa. Kopuły te będą miały zadaszenia pokryte materiałem z wykopu klifu, aby chronić przed promieniowaniem zewnętrznym. W mieście będą istniały również specjalne struktury, w których będą mieściły się szpitale, szkoły i uniwersytety, obiekty sportowe i kulturalne, centra handlowe i stacje kolejowe, komunikujące się z promem kosmicznym.
Przedstawiciele ABIBOO twierdzą, że „po początkowym krótkim okresie inwestycji kapitałowych i dostaw z Ziemi, rozwój urbanistyczny na Marsie będzie utrzymywać się i rozwijać w sposób zrównoważony. Wszystkie materiały potrzebne do budowy miasta będą pozyskiwane na Marsie poprzez przetwarzanie węgla i innych minerałów”. Mieszkańcy ABIBOO będą mieli dostęp do wahadłowca na Ziemię i z Ziemi co 26 miesięcy, z oknami startowymi trwającymi od 1 do 3 miesięcy.
Rzecznik ABIBOO w wywiadzie dla magazynu Popular Mechanics, powiedział, że firma nie ma jeszcze dokładnej daty kiedy rozpocznie budowę Nüwy dodając, że „doniesienia o rozpoczęciu budowy w 2054 roku są fałszywe”.