10 książek na koniec lata

179

1. Anders de la Motte – Koniec lata

Książka o tym tytule musi zająć pierwsze miejsce w rankingu lektur na koniec wakacji. Pod koniec wakacji roku 1983 znika chłopiec. Ginie bez śladu, niczym kamień w wodę. Ponad 20 lat później jego siostra Weronika zostaje przypadkowo wplątana w sprawę zaginięcia brata. Wraca do Scanii i … czy uda się jej rozwikłać zagadkę sprzed lat?

2. Harriet Tyce – Krwawa pomarańcza

Pod tym nieszczególnie subtelnym tytułem, kryje się niezły thriller psychologiczny. W sam raz na koniec lata, kiedy niektórzy mają już dość ciągłego przebywania z członkami rodziny. Nie stroniąca od kieliszka adwokatka dostaje znienacka sprawę kobiety, która zamordowała męża. Tu nic nie jest takie, jak się wydaje.

 

3. Claire McFall – Przewoźnik

Gratka dla miłośników fantastyki w wydaniu dla nastolatków – również tych duchowych. Główna bohaterka ginie już na początku lektury, co jest samo w sobie intrygujące. Dalsza opowieść dotyczy już wyłącznie duszy uwolnionej z bezużytecznych, ziemskich powłok. Przyjemna, lekka lektura.

4. Lucinda Riley – Wakacyjny kocio / Sekret Heleny

Powieść typowo kobieca i dla każdego, kto kobietą się czuje. Barwne postaci, strony z pamiętnika i sceneria greckiej wyspy sprawiają, że książka powinna się znaleźć w biblioteczce każdego, komu lata żal….

5. Chrisann Bernnan – Jobs jeszcze raz / Nadgryzione jabłko

Była partnerka słynnego Steve Jobsa nawet nie sili się na obiektywizm. Mnóstwo w tej lekturze osobistych wspomnień i emocji. Na tle innych podobnych pozycji jest mało merytoryczna, ale czyta się ją bardzo przyjemnie.

6. Stephen King – Joyland

Ranking książek na koniec wakacji nie może się obyć bez pozycji mistrza horroru. Upiorna wizyta w wesołym miasteczku może sprawić, że już nigdy nie spojrzy się na karuzelę, czy gabinet krzywych luster tak samo. Żadni krwi i wartkiej akcji czytelnicy nie będą zadowoleni. Za to wielbiciele psychologicznego napięcia i nieoczywistości, tak dla Kinga typowych – bardzo.

 

7. John Steinbeck – Myszy i ludzie

Klasyk literatury i cios zadany w serce mitom o amerykańskim śnie. Lektura raczej dla wyrafinowanych czytelników, choć po taką książkę zawsze warto sięgnąć. Historia wielkiej przyjaźni, kalectwa i życia w Wielkim Kryzysie.

8. Aleksandra Arendt – Bałtyk. Historie zza parawanu

Must have dla każdego kto lubi reportaż. 12 doskonałych opowieści, przedstawionych dziennikarską narracją w najlepszym wydaniu. Dzięki autorce zaglądamy tam, gdzie parawany nie pozwalają.

9. Osamu Dazai – Zmierzch

Rzadko goszcząca w rankingach literatura japońska, potrafi wciągnąć. Smutne dzieje faszystowskiej Japonii i końca II wojny światowej. Upadek wielowiekowej kultury i konieczność przystosowania do nowego. Przejmująca opowieść.

10. Janusz Domagalik – koniec wakacji

Zaczęliśmy końcem lata, kończymy końcem wakacji. Opowieść o miłości rosnącej na tle umierającej. W sama raz na zakończenie wakacyjnych miłości na cale życie i romansów najlepszych w ciągu dwóch miesięcy. Głównie dla nastolatków, choć miłośnicy romansów nie będą narzekać.

MT