10 najpopularniejszych form medycyny niekonwencjonalnej

leczenie

Medycyna alternatywna, niekonwencjonalna staje się coraz popularniejszą formą leczenie na świecie.

Istnieje wiele terapii i praktyk wchodzących w jej skład. Niektóre z nich na przestrzeni ostatnich lat zyskały szeroką popularność ze względu na ich postrzeganą skuteczność i holistyczne podejście do zdrowia i dobrego samopoczucia.

Oto 10 najpopularniejszych z nich:

1. Akupunktura

Praktyka tradycyjnej medycyny chińskiej polegająca na wkłuwaniu cienkich igieł w określone punkty na ciele w celu stymulacji przepływu energii i przywrócenie równowagi energii życiowej (qi) wzdłuż ścieżek zwanych meridianami. Powszechnie stosowane w celu łagodzenia bólu, stresu, lęku i różnych schorzeń.

2. Ajurweda

Oznacza „naukę o życiu”. Jest to starożytny system medycyny z Indii, który koncentruje się na równoważeniu ciała, umysłu i ducha, aby promować ogólny stan zdrowia.  Ajurweda kładzie nacisk na zapobieganie chorobom, koncentrując się na stylu życia, diecie i dobrostanie psychicznym w celu utrzymania zdrowia.

Ajurweda

Zabiegi ajurwedyjskie obejmują leki ziołowe, medytację, techniki oczyszczające, zmiany diety i jogę. Ajurweda dzieli ludzi na trzy dosze  – Vata, Pitta, Kapha, reprezentujące różne typy ciała i energie. Uważa się, że brak równowagi w tych doszach powoduje choroby. Osoby praktykujące ajurwedę dostosowują leczenie w oparciu o indywidualną budowę doszy i specyficzne zaburzenia równowagi zdrowotnej.

 

3. Aromaterapia

Praktyka ta polega na stosowaniu olejków eterycznych pochodzących z roślin w celu poprawy samopoczucia fizycznego i psychicznego. Aromaterapię często stosuje się w połączeniu z masażem lub w relaksujących kąpielach.

4. Hipnoterapia

Technika terapeutyczna wykorzystująca hipnozę, w celu osiągnięcia określonych celów, zachowań. Hipnoterapia wprowadza w stan transu, podobny do głębokiej relaksacji lub medytacji, podczas którego umysł jest bardzo podatny na sugestie i obrazy. Często stosuje się tę formę terapii naturalnej w leczeniu fobii, stresu i bólu.

hipnoterapia

5. Homeopatia

System medycyny alternatywnej wykorzystujący silnie rozcieńczone substancje pochodzące głównie z roślin i minerałów, w celu stymulacji zdolności organizmu do samoleczenia. Uważa się, że leki homeopatyczne stymulują siły życiowe organizmu i wspomagają gojenie.

Homeopaci oceniają pacjentów na podstawie objawów fizycznych, emocjonalnych i psychicznych, przepisując leki dostosowane do ogólnego stanu pacjenta.

6. Medytacja i uważność

Badania pokazują, że praktyki takie jak medytacja i uważność zmniejszają stres, niepokój i depresję. Medytacja to praktyka polegająca na skupieniu umysłu i wyeliminowaniu strumienia myśli, aby osiągnąć mentalnie czysty, emocjonalnie spokojny i stabilny stan. Uważność to świadomość, która powstaje poprzez celowe skupianie uwagi na chwili obecnej, bez oceniania. Wiele osób włącza te techniki do swoich codziennych zajęć, aby zapewnić sobie dobre samopoczucie psychiczne i emocjonalne.

medytacja

7. Joga

Joga jest formą ćwiczeń i praktyką holistyczną. Łączy ona postawy fizyczne, ćwiczenia oddechowe i medytację. Uważa się, że sprzyja relaksowi, elastyczności i ogólnemu zdrowiu.

8. Opieka chiropraktyczna

Chiropraktyka to dyscyplina opieki zdrowotnej skupiająca się na diagnozowaniu i leczeniu schorzeń mechanicznych układu mięśniowo-szkieletowego, w szczególności kręgosłupa. Według tej praktyki, prawidłowe ustawienie kręgosłupa pozytywnie wpływa na układ nerwowy, promując ogólny stan zdrowia i dobre samopoczucie.

Chiropraktyka

Wiele osób szuka pomocy chiropraktycznej w celu złagodzenia bólu pleców i szyi.

9. Ziołolecznictwo

Zioła są stosowane od wieków w różnych kulturach ze względu na ich właściwości lecznicze. Ludzie używają ziół i roślin do leczenia szerokiego zakresu dolegliwości, od przeziębień i problemów trawiennych po stany lękowe i zaburzenia snu, a nawet artretyzm czy raka.

10. Reiki

To forma medycyny naturalnej, która uzdrawia energią, w której praktykujący używają rąk do kierowania energii do pacjenta, promując relaks i wspomagając naturalne procesy gojenia organizmu, poprzez usunięcie blokad energetycznych i promowanie naturalnego przepływu energii w organizmie. Ta forma leczenia opiera się na założeniu, że brak równowagi w polu energetycznym organizmu może prowadzić do chorób i stresu. Słowo „Reiki” oznacza „uniwersalną energię życiową”.

Reiki

20 prostych rytuałów, które mogą poprawić jakość Twojego życia

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię