12 herbat ziołowych zwalczających stres

Dla osób borykających się ze stresem i stanami lękowymi oprócz ćwiczeń relaksacyjnych, spacerów i głębokiego snu, herbatki ziołowe mogą również pomóc w odprężeniu ciała i umysłu.

Herbata z lipy – wytwarza się poprzez warzenie suszonych kwiatów, a czasem liści i kory lipy. Lipa łagodzi lęk, niepokój i stres oraz ma właściwości uspokajające. Zmniejsza stany zapalne i ból.

 

Herbata zielona – teanina, aminokwas występujący naturalnie w zielonej herbacie, wspomaga relaksację i leczy szereg problemów ze zdrowiem psychicznym. Teanina poprawia funkcjonowanie mózgu i minimalizuje reakcję organizmu na stres.

Herbata rumiankowa – dobrze wpływa na zdrowy i głęboki sen, a u osób cierpiących na bezsenność poprawia funkcjonowanie w ciągu dnia i uspokaja nerwy. Oprócz picia herbaty rumiankowej istnieją dowody na to, że zapach rumianku (stosując mieszankę aromaterapeutyczną zawierającą olejek eteryczny z rumianku) może pomóc lepszym zasypianiu i spokojnym śnie.

Herbata rozmarynowa – rozmaryn pomaga w poprawie zdrowia mózgu poprzez stymulację aktywności mózgu zaangażowanej w kontrolowanie nastroju. Rozmaryn również dobrze wpływa na poprawę długotrwałej pamięci, a niektóre związki w nim zawarte zakłócają aktywność enzymów, o których wiadomo, że sprzyjają starzeniu się.

Herbata ze świętej bazylii – jest bardzo aromatyczna, a jej profil smakowy zawiera nuty goździków i pieprzu. Zioło jest powszechnie stosowane w tajskich potrawach kulinarnych i ma szerokie właściwości zdrowotne. Badania pokazują, że herbata ze świętej bazylii jest skuteczna w leczeniu lęku, poprawia pamięć i jakość snu oraz zmniejsza stres.

Herbata z kocimiętki – aby złagodzić stres, niektórzy zwolennicy leków ziołowych popijają herbatę z kocimiętki, która należy do ziół z rodziny miętowych. Uważa się, że kocimiętka, najczęściej stosowana jako naturalny środek uspokajający dla kotów, ma właściwości uspokajające, które mogą również sprzyjać relaksacji u ludzi. Herbatka jest również stosowana przypadku problemów zdrowotnych związanych ze stresem, takich jak lęk i bezsenność.

 

Herbata ze słomy owsianej – pobrana jest z nadziemnych części owsa, które pozostają po ekstrakcji ziarna. Zapobiega popołudniowym załamaniom energii, a także łagodzi problemy, takie jak niepokój, bezsenność i chroniczny stres.

Herbata z kozłka lekarskiego – korzeń kozłka jest od dawna używany jako środek ludowy do promowania spokoju i lepszego snu. Valeriana officinalis, powszechnie znana jako waleriana, zawiera szereg związków, które odgrywają rolę w poprawie snu i radzeniu sobie z lękiem.

Herbata z lukrecji – łagodzi stres i zmniejsza uczucia niepokoju. Badania wykazują, że ekstrakt z lukrecji może nasilać działanie leków przeciwlękowych. Jeśli zażywasz leki przeciwlękowe, zawsze porozmawiaj ze swoim lekarzem zanim zaczniesz popijać herbatkę z lukrecji.

Herbata z lawendy – lawenda słynie z tego, że pomaga koić i uspokajać nastrój, a olejek lawendowy od dawna jest stosowany w leczeniu depresji i lęku w medycynie ajurwedyjskiej i innych holistycznych schematach. Dodatkowe badania pokazują, że zapach lawendy może pomóc poprawić jakość snu, zwiększając ilość czasu spędzanego w cyklach głębokiego snu.

Herbata z passiflory – powstaje z płatków passiflory. Roślina od dawna jest używana w postaci nalewek i suplementów w leczeniu lęku, drgawek i histerii. Sprawdza jako środek nasenny i środek uspokajający.

Herbata z melisy – należy do rodziny miętowych i oferuje żywy smak z nutą cytryny. Herbata z melisy zwiększa poziom GABA i obniża poziom kortykosteronu, w tym kortyzolu. GABA jest neuroprzekaźnikiem, który wywołuje relaksację, podczas gdy kortyzol jest znany jako ludzki hormon stresu.

 

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię