15 najdziwniejszych fobii. Czego boją się ludzie?

Fobia to zaburzenie nerwicowe, zwykle objawia się uporczywy lękiem przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami. Wszyscy słyszeli o lęku przed pająkami czy lataniem samolotem. Są jednak takie o których istnieniu mało osób wie. Co najgorsze fobie możemy mieć na punkcie dosłownie wszystkiego.

 

1. Nomofobia – starach przez brakiem kontaktu z telefonem

Fobia charakteryzującą czasy współczesne jest nomofobia. Objawia się uczuciem niepokoju, wynikającym z braku zasięgu telefonu, jego rozładowania i niemożności doładowania baterii. Panikę wywołuje też chwilowe zgubienie telefonu. Uważa się, że ponad 50 procent użytkowników telefonów komórkowych jest dotkniętych przez nomofobię.

2. Alliumfobia –  strach przed czosnkiem

Osoby odczuwające ten strach często unikają również podobnych warzyw o ostrym zapachu. Pochodzenie tego słowa pochodzi z łaciny, gdzie Allium oznacza główkę czosnku.

3. Lachanofobia –  strach przed warzywami

Lachanofobia pochodzi od greckiego słowa lachno-  oznaczającego warzywa. Osoby z lachanofobią często boją się dotykać warzyw, unikają też stoisk warzywnych w sklepach.

4. Mageirocofobia –  strach przed gotowaniem

Mageirocophobia może przybierać różne formy. Niektórzy boją się tylko gotowania dla dużych grup, inni boją się przygotowywania posiłków dla samego siebie.  Mageirokofobia jest niezwykle powszechna, chociaż uważa się ją za fobię tylko wtedy, gdy jest wystarczająco ciężka, aby zakłócać codzienne życie.

5. Arachibutyrofobia – strach przed masłem orzechowym

Strach przed przywieraniem masła orzechowego do podniebienia. Badania sugerują, że osoby z tę fobią obawiają się udławienia lub po prostu nie lubią lepkiego pożywienia.

6. Somnifobia –  strach przed snem

Somnifobia często wiąże się z irracjonalnym i nadmiernym lękiem przed snem. Osoby cierpiące na tę fobię, kojarzą zasypianie ze śmiercią. Boją się też utraty czasu podczas snu.

7. Kaligynefobia – strach przed pięknymi kobietami

Kaligynefobia jest również znana jako Wenustrafobia. To przesadny i irracjonalny strach przed pięknymi kobietami. Może pojawić się z powodu urazu osobistego lub zespół lęku społecznego. Mężczyźni w towarzystwie atrakcyjnej kobiety odczuwają ból w klatce piersiowej, mdleją lub doznają drętwienia kończyn.

8. Kathisofobia – strach przed siadaniem

Kathisofobia to specyficzna fobia związana ze strachem przed siadaniem. Ludzie zwykle doświadczają lęku, skrajnego niepokoju, paniki, która objawia się nadmiernym poceniem się, przyspieszony oddechem, nudnościami, nieregularnym biciem serca, suchością w ustach itp.

9. Omfalofobia – strach przed pępkami

Omfalofobia to lęk przed pępkiem lub jego okolicą. Ta fobia jest związana z kojarzeniem pępka z pępowiną i macicą matki. Osoby cierpiące na omfalofobię unikają patrzenia na pępek, boją się dotykania nawet własnego.

10. Geliofobia – strach przed śmiechem

Osoby z geliofobią boją się śmiechu. Nienawidzą też dźwięków chichotów, które mogą doprowadzić do hiperwentylacji.

11. Plutofobia – strach przed pieniędzmi

Plutofobia wiąże się ze strachem przed pieniędzmi lub bogactwem. Osoby cierpiące na plutofobię często obawiają się zarobienia większej ilości pieniędzy, wzbogacenia się lub czują obawę przed zamożnymi ludźmi. Boją się pieniędzy i konieczności radzenia sobie z nimi. Ta fobia może wynikać z obawy przed presją i obowiązkami związanymi z bogactwem lub obawą przed ich kradzieżą.

12. Siderofobia to strach przed gwiazdami

Osoby z siderofobią boją się gwiazd. Siderofobicy często unikają przebywania na zewnątrz w nocy, zasuwają zasłony, aby uniknąć przytłoczenia ogromem wszechświata. Jeśli osoba cierpiąca na siderofobię, zobaczy gwiazdę, może zemdleć, odczuwać mdłości, mieć przyspieszone tętno i wpaść w panikę.

13. Ablutofobia – strach przed kąpielą

Ablutofobia to lęk przed myciem swojego ciała. Osoby z ablutofobią unikają kąpieli co z czasem może prowadzić do izolacji społecznej. Fobia to może wynikać z traumatycznego wydarzenia z przeszłości, które wiąże się z wodą lub obawą przed zamoczeniem.

 

14. Hylofobia – strach przed drzewami

Hylofobia to irracjonalny strach przed drzewami, drewnem lub lasem. Strach może być spowodowany filmami  z dzieciństwa i baśniami, gdzie często przewijał się motyw przerażającego, zaklętego lasu.  Skrajny niepokój może wywołać pobyt na zalesionym terenie.

15. Optofobia –  strach przed otwarciem oczu

Jedna z najdziwniejszych fobii. Osoby dotknięte tą przypadłością boją się otwierać oczy. Ta fobia może być niezwykle wyniszczająca, ponieważ osoby te wolą przebywać w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Trudno im również wykonywać jakiekolwiek codzienne czynności gdyż nie lubią otwierać oczu. Optofobia może być wywołana przez jakieś dramatyczne przeżycie z przeszłości.

Sposób na odporność Pascala Brodnickiego

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię