15 oznak ponadprzeciętnie utalentowanego dziecka

National Association for Gifted Children (NAGC) definiuje ponadprzeciętnie utalentowane dziecko jako osobę mającą zdolność do działania – na wyższym poziomie w porównaniu z innymi w tym samym wieku.

Utalentowane dzieci już pierwszego dnia zajęć znają prawie 60 procent wszystkich materiałów przedszkolnych. Dlatego też, według NAGC, dzieci te wymagają modyfikacji w oferowanej im edukacji, aby mogły w całości realizować swój potencjał.

Czy twoje dziecko jest nad wyraz utalentowane? Oto 15 zachowań młodocianego, które na to wskazują:

1. Brzmią jak profesor

Utalentowane dzieci często osiągają kamienie milowe wiedzy znacznie szybciej niż przeciętnie. Zwłaszcza umiejętności językowe wydają się przychodzić bardziej naturalnie dzieciom obdarzonym talentami. Rozbudowane słownictwo i mówienie złożonymi zdaniami to dwa sposoby, dzięki którym dziecko może wykazać się tymi umiejętnościami.

2. Identyfikują wzorce

Identyfikacja wzorców – puzzle lub o której porze dnia mama wraca do domu, nie jest u maluchów czymś zbyt wszechobecnym. Tylko dzieci posiadające intelekt na poziomie utalentowanych mogą pochwalić się tymi zdolnościami.

3. Uwielbiają czytać

Dzieci uzdolnione mają nienasyconą ciekawość. Aby zaspokoić tę ciekawość czytaj co im wpadnie w ręce. Jest to szczególnie widoczne, gdy coś – jakiś temat, wzbudza u nich ogromne zainteresowanie.

4. Są niesamowicie utalentowani w konkretnej rzeczy

Niektórzy powiedzieliby „naturalni” czy to w konkretnym sporcie, przedmiocie, sztuce. Ekstremalny talent jest oznaką uzdolnionej inteligencji.

5. Lubią towarzystwo dorosłych lub starszych dzieci

Utalentowane dzieci, ze względu na swoją zaawansowaną inteligencję, mają trudności w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami. Mogą być źle zrozumiani lub po prostu znudzeni towarzystwem. W związku z tym szukają stymulacji starszych dzieci, nauczycieli i innych dorosłych.

6. Posiadają doskonałą koncentrację

Z zastrzeżeniem – większość uzdolnionych dzieci ma wyjątkową zdolność skupienia się na rzeczach, które ich interesują. Tematy które ich nie interesują tracą ich uwagę i skupienie prawie natychmiastowo.

 

7. Są bardzo dojrzałe

Utalentowane dziecko może mieć również głęboką inteligencję emocjonalną. Jeśli masz uzdolnione dziecko, może nie rozumieć „dziecinnych” zachowań i wybryków swoich rówieśników.

8. Są oryginalne

Te dzieci nie tylko inaczej podchodzą do codziennych problemów, ale mają głowę pełną pomysłów i sugestii jak coś naprawić, poprawić, usprawnić, rozwiązać.

9. Są liderami

Ze względu na swoją dojrzałość i niesamowitą zdolność rozwiązywania problemów i nieszablonowego myślenia, wielu wykazują niezwykłe zdolności przywódcze.

10. Nie czekają na wskazówki

Podczas gdy niektóre dzieci cierpliwie czekają, aż rodzic lub nauczyciel powiedzą, jak należy coś zrobić, uzdolnione dzieci same rozwiązują problem, a pytania, jeśli w ogóle, to zadają później.

11. Tryskają energią

Utalentowane dzieci, prawdopodobnie dlatego, że ich mózg ciągle pracuje, wydają się być w ciągłym ruchu. Mówią zbyt szybko, mówią wiele jakby wylewając zalegające w ich mózgach myśli.

12. Lubią spędzać czas w swoim towarzystwie

Uwielbiają ludzi, ale! Jak Samotność pozwala im być sam na sam ze swoimi myślami i ćwiczyć swoją kreatywność. Utalentowane dzieci lubią czynności, które nie wymagają kontaktu z innymi, takie jak czytanie, pisanie i rysowanie.

13. Kochają naturę

Uzdolnione dzieci, zwłaszcza te o dużej inteligencji artystycznej, uwielbiają widoki i dźwięki natury. Ich ciekawość i talent obserwacji mogą być w pełni widoczne podczas przebywania na łonie natury.

14. Często mają słabe osiągnięcia w szkole

Podczas gdy uzdolnione dzieci zwykle poświęcają większość swojej energii na interesujące je rzeczy totalnie odkładają na bok to co je nie interesuj. Przodują w jednym temacie i zmagają się z innym. Słabe osiągnięcia uzdolnionych dzieci są zwykle przypisywane krótkiemu czasowi koncentracji uwagi, nieostrożność, frustracji, a przede wszystkim totalnej nudzie tematem.

15. Uważają, że nauka jest zabawą

Utalentowane dzieci tak bardzo kochają naukę, że staje się to ich hobby. Ze względu na zaawansowaną inteligencję i zamiłowanie do nauki dziecko może mieć niewiele zainteresowań ze swoimi rówieśnikami.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię