Gałka muszkatołowa – niedoceniana moc natury

98

Muszkatołowiec korzenny, zimozielone drzewo pochodzące z Moluki, będącego częścią Archipelagu Malajskiego, znany jest na cały świecie, choć mało kto zdaje sobie sprawę z jego pochodzenia.

Popularna w kuchni gałka muszkatołowa to nic innego jak nasiona tej ro sliny, rosnącej na słynnych Wyspach Korzennych, skąd pochodzi wiele przypraw, szczególnie intensywnie wykorzystywanych w okresie jesienno zimowym na półkuli północnej.

Doskonale rozpoznawalny aromat towarzyszy nie tylko potrawom z dziczyzny i czerwonych mięs, ale jest też ważną częścią mieszanki przypraw stosowanych do wyrobu pierników.  Gałka muszkatołowa, jak wiele innych przypraw korzennych wykazuje też właściwości lecznicze. Niestety  w nadmiarze jest trująca, dlatego na własną rękę warto z niej korzystać jedynie w ilościach przyprawowych.

Gałka muszkatołowa powstaje z oleistych nasion. Ich głównym składnikiem są olejki eteryczne wykazujące właściwości aktywne. To im też zawdzięcza swój charakterystyczny aromat. Co ciekawe, główny składnik i substancja lotna – mirystycyna, wykazuje działanie psychoaktywne. Zatem z nadużywaniem ten pachnącej przyprawy, nie warto przesadzać!

Aktywne składniki nasion muszkatołowca wykazują działanie rozgrzewające i przeciwbakteryjne.  Jednak wypicie przed snem szklanki ciepłego mleka lub herbaty doprawionej szczyptą gałki muszkatołowej ułatwia zasypianie i sprowadza spokojny zdrowy sen.  Przyprawa wspiera też perystaltykę jelit i usprawnia działanie przewodu pokarmowego.

Gałka muszkatołowa, spośród wielu cennych właściwości wykazuje tez działanie antydepresyjne, chroniące wątrobę i przeciwutleniające. Z tego względu znalazła zastosowanie nie tylko w kuchni, ale i medycynie i kosmetyce. Warto stosować – w umiarkowanych ilościach, tę cenną przyprawę, korzystając z jej dobroczynnego wpływu na zdrowie.

MT

Jak zaoszczędzić na zakupach spożywczych?