Serce z drukarki 3D

Serce-z-drukarki-3d

9 września 2019 roku, firma BIOLIFE4D z siedzibą w Chicago ogłosiła, że z powodzeniem wykonała bioprint 3D zminiaturyzowanego ludzkiego serca.

Mini serce wydrukowane na drukarce 3D ma dokładnie taką samą strukturę jak jego pełnowymiarowy wzór. Przedstawiciele BIOLIFE4D twierdzą, że jest to krok milowy w dążeniu do stworzenia sztucznego serca nadającego się do przeszczepu.

Serce zostało wydrukowane z wykorzystaniem ludzkich komórek mięśnia sercowego (kardiomiocytów) i bioinku zawierającego związki macierzy pozakomórkowej, dzięki czemu replikuje ono właściwości serca ssaka.

Zespół naukowców z BIOLIFE4D po raz pierwszy wydrukował tkankę sercową w czerwcu 2018 r. Natomiast na początku obecnego roku firma wykonała bioprint poszczególnych elementów serca, w tym zastawek, komór i naczyń krwionośnych.

Firma ma nadzieję na wydrukowanie pełnowymiarowego, funkcjonującego ludzkiego serca w niedalekiej przyszłości. Teoretycznie, serca z wydruku biologicznego mogłyby zmniejszyć lub wyeliminować potrzebę pobierania narządów od zmarłych dawców i zminimalizować ryzyko odrzucania przeszczepu.

Oczywiście BIOLIFE4D nie jest jedyną firmą, która chce drukować narządy 3D. Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie wydrukowali serce na początku tego roku. Widzieliśmy już funkcjonujące silikonowe serca drukowane w 3D, a bioinżynierom w MIT udało się wydrukować 3D złożone sieci naczyniowe, takie jak te niezbędne do utrzymania sztucznych narządów.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię