Tuligłowy wielkim Polakom

Tuligłowy mała miejscowość w województwie podkarpackim znów pozytywnie zaskoczyła rodaków. Na tutejszych wzgórzach, gdzie na stulecie odzyskania Niepodległości, powstał krzyż większy niż na Giewoncie (25 metrów) i jeszcze wyższy maszt z biało-czerwoną flagą (32 metry), odsłonięta została figura Jana Pawła II.

W niedzielę 8 września 2019 r., staraniem tamtejszego proboszcza – ks. Mariusza Marcińca, odsłonięty został pomnik wielkiego papieża – Polaka. To kolejne przedsięwzięcie jest konsekwencją zamiaru upamiętnienia na tuligłowskich wzgórzach najwybitniejszych bohaterów narodowych, szczególnie tych związanych z historyczną Małopolską.

Wielkie przywiązanie mieszkańców Tuligłów do wiary i tradycji wynika z historii tego miejsca. Wieś ta, położona na południe od Jarosławia, w malowniczym jarze pomiędzy pagórkami, zawdzięcza swą nazwę dramatycznemu zdarzeniu. Otóż podczas jednego z najazdów mongolskich na Podole, ze kresowej wsi Kudryńce uciekli ludzie i po długiej, kilkuset kilometrowej ucieczce skryli się w tutejszych lasach, nieopodal góry Borusz. Wedle legendy „przytulili” tu swoje głowy i zostali już na zawsze. Tak powstała nazwa wsi i jedyna dziś namacalna pamiątka – cudowny obraz Matki Bożej Niepokalanej, który z sobą przynieśli uciekając przed Tatarami.

Niezwykła atrakcją miejscowości jest zespół klasztorny Bożogrobców z kościołem p.w. św. Mikołaja Biskupa, który obecnie zawiadują księża Michalici. Zabytek przetrwał w niezmienionej formie od czasów powstania w XVIII w. Urokliwie położona miejscowość, zaledwie 30 km od granicy polsko-ukraińskiej, zyskała teraz, obok sanktuarium i dawnego klasztoru, przepiękne sanktuarium narodowe.

Jacek Magdoń

 

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię