Mity na temat koronawirusa COVID-19

W związku z mnożącymi się mitami na temat koronawirusa COVID-19, Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała listę najczęściej powtarzanych mitów na temat COVID-19.

MIT 1. Koronawirus COVID-19 nie może być przenoszony na obszarach o gorącym i wilgotnym klimacie

Z dotychczasowych dowodów wynika, że koronawirus COVID-19 może być rozprzestrzeniany na wszystkich obszarach niezależnie od klimatu, w tym na obszarach gorących i wilgotnych. Niezależnie od klimatu, należy podjąć środki ochronne i przestrzegać zaleceń lekarzy. Najlepszym sposobem ochrony przed wirusem jest częste mycie rąk. W ten sposób eliminujesz wirusy, które mogą znajdować się na twoich dłoniach i unikasz infekcji, które mogą wystąpić poprzez dotykanie oczu, ust i nosa.

MIT 2.  Niskie temperatury i śnieg mogą zabić koronawirusa COVID-19

Nie ma powodów, aby sądzić, że niskie temperatury mogą zabić koronawirusa lub inne choroby. Normalna temperatura ludzkiego ciała pozostaje na poziomie od 36,5°C do 37°C, niezależnie od temperatury zewnętrznej i pogody. Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed nowym koronawirusem jest częste mycie rąk wodą z dodatkiem alkoholu lub mycie ich mydłem i wodą.

MIT 3. Gorąca kąpieli pomaga zwalczyć koronawirusa

Branie gorącej kąpieli nie powstrzyma cię przed złapaniem COVID-19. Twoja normalna temperatura ciała pozostaje na poziomie od 36,5°C do 37°C, niezależnie od temperatury kąpieli lub prysznica. W rzeczywistości, branie gorącej kąpieli w bardzo gorącej wodzie może być szkodliwe, ponieważ może spowodować poparzenia. Najlepszym sposobem na ochronę przed COVID-19 jest częste mycie rąk. W ten sposób wyeliminujesz wirusy, które mogą znajdować się na twoich rękach i unikniesz infekcji, które mogą się pojawić przez dotykanie oczu, ust i nosa.

MIT 4. Koronawirus COVID-19 może być przenoszony poprzez ugryzienie komara  

Do tej pory nie było żadnych informacji ani dowodów sugerujących, że nowy koronawirus może być przenoszony przez komary. Nowy koronawirus jest wirusem atakującym drogi oddechowe, rozprzestrzeniającym się przede wszystkim poprzez kropelki generowane podczas kaszlu lub kichania zakażonej osoby, lub poprzez kropelki śliny lub wydzielinę z nosa. Aby się chronić, należy często czyścić ręce wodą z mydłem i mydłem lub pocierać je alkoholem. Unikaj również bliskiego kontaktu z osobami, które kaszlą i kichają.

Mit 5. Suszarki do rąk są skuteczne w zabijaniu koronawirusa

Nie. Suszarki do rąk nie są skuteczne w zabijaniu koronawirusa COVID-19. Aby uchronić się przed nowym koronawirusem, należy często czyścić ręce za pomocą płynów na bazie alkoholu lub myć je wodą z mydłem. Po oczyszczeniu rąk należy je dokładnie osuszyć ręcznikami papierowymi lub suszarką.

MIT 6. Lampy z ultrafioletem mogą pomóc w dezynfekcji rąk

Lampy UV nie powinny być używane do sterylizacji rąk lub innych obszarów skóry, ponieważ promieniowanie UV może powodować podrażnienia skóry.

MIT 7. Rozpylanie alkoholu i chloru na całe ciało zwalczy wirusa

Nie. Spryskanie całego ciała alkoholem lub chlorem nie zabije wirusów, które już dostały się do organizmu. Spryskiwanie takimi substancjami może być szkodliwe dla odzieży lub błon śluzowych (np. oczu, ust). Pamiętaj, że zarówno alkohol jak i chlor mogą być przydatne do dezynfekcji powierzchni, ale muszą być stosowane zgodnie z odpowiednimi zaleceniami.

MIT 8. Szczepionki przeciwko zapaleniu płuc chronią przed COVID-19

Nie. Szczepionki przeciwko zapaleniu płuc, takie jak szczepionka przeciwko pneumokokom i szczepionka przeciwko Haemophilus typ B (Hib), nie zapewniają ochrony przed nowym koronawirusem. Wirus jest tak nowy i odmienny, że potrzebuje własnej szczepionki. Naukowcy starają się opracować szczepionkę przeciwko COVID-19 a WHO wspiera ich wysiłki. Chociaż szczepionki te nie są skuteczne przeciwko temu wirusowi, szczepienie przeciwko chorobom układu oddechowego jest wysoce zalecane w celu ochrony zdrowia

MIT 9. Regularne czyszczenie nosa solą fizjologiczną może uchronić przed zakażeniem nowym koronawirusem

Nie. Nie ma dowodów, że regularne płukanie nosa solą fizjologiczną uchroniło ludzi przed infekcją nowym koronawirusem. Istnieją pewne ograniczone dowody na to, że regularne płukanie nosa solą fizjologiczną może pomóc w szybszym powrocie do zdrowia po przeziębieniu. Nie wykazano jednak, aby regularne płukanie nosa zapobiegało infekcjom dróg oddechowych.

MIT 10. Jedzenie czosnku może pomóc w zapobieganiu infekcji nowym koronawirusem


Czosnek jest zdrową żywnością, która może mieć pewne właściwości antybakteryjne. Nie ma jednak żadnych dowodów z obecnej epidemii, że jedzenie czosnku uchroniło ludzi przed nowym koronawirusem.

MIT 11. Młodzi ludzie nie są narażeni na zakażenie nowym koronawirusem

Osoby w każdym wieku mogą zostać zainfekowane nowym koronawirusem. Osoby starsze oraz osoby z wcześniejszymi schorzeniami (takimi jak astma, cukrzyca, choroby serca) wydają się być bardziej podatne na zachorowanie na ten wirus. WHO zaleca osobom w każdym wieku podjęcie działań mających na celu ochronę przed wirusem, na przykład poprzez przestrzeganie zasad higieny rąk i higieny oddechowej.

MIT 12. Antybiotyki są skuteczne w leczeniu nowego koronawirusa

Nie, antybiotyki nie działają na wirusy, tylko na bakterie. Nowy koronawirus (2019-nCoV) jest wirusem i dlatego antybiotyki nie powinny być stosowane jako środek zapobiegawczy lub leczniczy. Jeżeli jednak pacjent jest hospitalizowany z powodu koronawirusa może otrzymać antybiotyki, ponieważ współzakażenie bakteryjne jest możliwe.

MIT 13. Są leki, które mogą zapobiec zakażeniu koronawirusem

Do tej pory nie ma żadnego konkretnego leku zalecanego do zapobiegania lub leczenia nowego koronawirusa. Jednakże osoby zakażone wirusem powinny otrzymać odpowiednią opiekę w celu złagodzenia i leczenia objawów, a osoby z ciężką chorobą powinny otrzymać zoptymalizowaną opiekę wspomagającą.  Niektóre specyficzne metody leczenia są obecnie badane i będą testowane w ramach badań klinicznych.

na podstawie WHO

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię