Senat USA uchwalił pakiet antykryzysowy

Amerykański Senat uchwalił pakiet antykryzysowy o wartości 2 bilionów dolarów. Środki te mają pomóc Amerykanom przetrwać kryzys wywołany przez epidemię koronawirusa. Pakiet przewiduje wypłaty gotówki Amerykanom, przedłużenie uprawnień do zasiłków dla bezrobotnych oraz wsparcie małych firm i korporacji.

Zgodnie z przyjętą ustawą każdy Amerykanin zarabiający poniżej 6250 dolarów miesięcznie otrzyma wypłatę w wysokości 1200 dolarów. Na każde dziecko będzie przypadać 500 dolarów. Dla lepiej zarabiających wypłaty będą niższe. Po przekroczeniu progu 8250 dolarów miesięcznie zapomogi nie będzie. Przelewy na konta i wysyłka czeków rozpocznie się w ciągu 2 tygodni. Ustawa przewiduje też wydłużenie z 26 do 39 tygodni uprawnień do zasiłków dla bezrobotnych. Objęte zostaną nimi także osoby na umowach o dzieło i krótkoterminowych, a także współpracownicy. Wysokość zasiłków zostanie podniesiona o 600 dolarów.
W pakiecie antykryzysowym przewidziano także 300 miliardów dolarów pożyczek federalnych dla małych firm oraz 500 miliardów dla korporacji dotkniętych kryzysem. W zamian za pomoc finansową rząd USA będzie mógł uzyskać udziały w liniach lotniczych. Ustawa przewiduje również 100 miliardów dolarów pomocy dla szpitali walczących z epidemią koronawirusa.
Pakiet antykryzysowy musi jeszcze zatwierdzić Izba Reprezentantów co ma nastąpić jutro. Następnie ustawa trafi na biurko prezydenta Donalda Trumpa.

(IAR)

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię