Wzrost bezrobocia w USA

Amerykańscy przedsiębiorcy zwolnili z pracy w marcu ponad 700 tysięcy osób. To skutek paraliżu amerykańskiej gospodarki związanego z epidemią koronawirusa. Eksperci przewidują w kolejnych miesiącach szybki wzrost bezrobocia w Stanach Zjednoczonych.

Koronawirus najbardziej uderzył w amerykański przemysł turystyczny oraz bary i restauracje. W sektorach tych zwolniono z pracy 450 tysięcy osób. Ucierpiał także sektor usług i handel. Spadek zatrudnienia o 700 tysięcy spowodował wzrost wskaźnika bezrobocia z 3,5 do 4,4 procent. To najwyższy skok od 1975 roku. Eksperci ostrzegają, że przedłużający się kryzys gospodarczy związany z epidemią może spowodować wzrost bezrobocia w USA do 12, a nawet 16 procent.
By nie dopuścić do katastrofy i złagodzić skutki kryzysu, Kongres rozszerzył uprawnienia dla bezrobotnych, zwiększył wysokość zasiłków i wydłużył okres ich pobierania. Przyjęty przez parlament i podpisany przez prezydenta Trumpa pakiet antykryzysowy przewiduje też 350 miliardów dolarów pożyczek dla drobnych przedsiębiorstw. Kwoty, które przeznaczą oni na utrzymanie miejsc pracy w swoich zakładach, po dwóch latach mogą zostać umorzone.

(IAR)

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię