Remdesivir – obiecujący lek w walce z COVID-19

Gilead, firma biofarmaceutyczna z siedzibą w Kalifornii, opublikowała dwa obiecujące raporty na temat Remdesiviru, eksperymentalnego leku, który jest testowany w leczeniu COVID-19.

W pierwszym raporcie firma podała, że ​​badanie remdesiviru „zakończyło pierwszy etap”: co oznacza, że naukowcy doszli do wniosku, iż stan hospitalizowanych pacjentów przyjmujących Remdesivir poprawia się szybciej niż stan pacjentów otrzymujących placebo. Badanie jest prowadzone przez National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID) i obejmuje pacjentów będących w ciężkim stanie przebywających w wielu ośrodkach w całym kraju. Gilead nie opublikował jeszcze konkretnych danych z badania, ale zauważył w swojej publikacji, że NIAID przedstawi bardziej szczegółowe wyniki.

W kolejnym raporcie firma opublikowała wyniki jednego z dwóch trwających testów „SIMPLE”. Badanie ma na celu przetestowanie Remdesiviru u osób z umiarkowanymi objawami chorobowymi, a drugie u osób będących w ciężkim stanie. Oba badania porównują schemat pięciodniowy z 10-dniowym i nie obejmują kontroli placebo. Firma poinformowała, że w badaniu uczestniczy prawie 400 osób z ciężkim COVID-19. Wszyscy mieli zapalenie płuc i zmniejszone poziomy tlenu, ale nie musieli jeszcze być podłączonym do respiratora, aby oddychać. W badaniu pięciodniowym schemat leczenia uznano za równie skuteczny jak w protokóle 10-dniowym: po 14 dniach 60% osób przyjmujących lek przez pięć dni i 52% osób przyjmujących lek przez 10 dni zostało wypisanych ze szpitala.

Komentując doniesienia, dr Anthony Fauci, dyrektor NIAID i członek grupy zadaniowej koronawirusa w Białym Domu, powiedział dziennikarzom, że wyniki badania NIAID przedstawiły „całkiem dobrą wiadomość” i wyraził przekonanie, że lek „będzie standartowym lekiem w leczeniu COVID-19″ 

„New York Times” poinformował, że Food and Drug Administration (FDA), która zatwierdza wszystkie nowe leki w USA, może wydać zezwolenie na stosowanie doraźne Remdesiviru, które pozwoliłoby lekarzom na stosowanie leku, który nie jest obecnie zatwierdzony do leczenia jakiejkolwiek choroby, dla pacjentów z COVID-19.

Żaden lek nie jest obecnie zatwierdzony do leczenia COVID-19, a trwające badania mają na celu sprawdzenie skuteczności leków takich jak Remdesivir, a także bezpieczeństwa ich stosowania. Pierwsze wskazówki na temat potencjalnych korzyści z eksperymentalnego leku pojawiły się w kwietniu w czasie prezentacji naukowców z University of Chicago; w ich badaniu stan osób, które przymowały Remdesivir poprawiał się szybciej i osoby te zostały zwolnione ze szpitala wcześniej niż te przyjmujące placebo.

Jednakże inne badanie, przeprowadzone przez chińskich naukowców na początku pandemii wykazało, że osoby przyjmujące Remdesivir przez okres do 10 dni nie wykazały szybszej poprawy niż osoby losowo przydzielone do placebo. Naukowcy z Gilead zauważają jednak, że badanie w Chinach zostało zawieszone, ponieważ badacze nie mogli przetestować planowanej liczby pacjentów z ciężką chorobą, co sugeruje, że wyniki mogą nie być istotne statystycznie. Chińscy naukowcy zauważyli, że ludzie leczeni w ciągu 10 dni od pierwszych objawów wydawali się zdrowieć szybciej niż ci, którzy rozpoczęli leczenie 10 dni po wystąpieniu pierwszych objawów, trend zaobserwowany również w badaniu SIMPLE.

Jak na razie FDA zatwierdziła lek Remdesivir do leczenia pacjentów, u których koronawirus stwarza bezpośrednie zagrożenie życia. Amerykańska Agencja Żywności i Leków może wydać takie zezwolenie na podstawie protokołu “współczucia” – compassionate-use.

Więcej o leku Remdesivir przeczytasz TUTAJ

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię