Czwarty etap znoszenia ograniczeń. Przydatne informacje dla planujących urlopy w Polsce

zdjęcie: screen shot FB/Kancelaria Premiera

Wkrótce rozpocznie się kolejny, czwarty etap znoszenia ograniczeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa.

Od 30 maja:

Częściowo zniesiony będzie obowiązek noszenia maseczek – w przestrzeni otwartej i w niektórych przestrzeniach zamkniętych. Jeśli będzie możliwe zachowanie dwumetrowego dystansu, noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe, ale w sklepie, pojazdach komunikacji publicznej, kościołach czy kinach noszenie maseczek pozostanie obowiązkowe. Jeśli w przestrzeni otwartej będzie możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie trzeba będzie zasłaniać ust i nosa. Jeśli dwie osoby będą spacerowały obok siebie, powinny mięć one maseczki. Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia) i osoby mieszkające razem. Premier informował, że ust i nosa nie trzeba będzie zakrywać w restauracji lub barze, kiedy zajmie się miejsce przy stole.

W sklepach nie będą już obowiązywały limity przebywających w nich osób i sklepy nie będą musiały już liczyć wchodzących klientów. Zachowany zostanie jednak obowiązek zasłaniania nosa i ust oraz zachowania dystansu.

Zniesienie limitu osób dotyczy również lokali gastronomicznych, takich jak restauracje, kawiarnie i bary. Od 30 maja zostaje zniesiony także limit wiernych w kościołach. Nadal będzie trzeba zachowywać dystans dwóch metrów między osobami i wciąż trzeba będzie nosić maseczki.

Będzie można organizować zgromadzenia publiczne do 150 osób. W miejscach, w których występują ogniska koronawirusa, organizowanie zgromadzeń nie będzie możliwe. Decyzje będą należały do wojewódzkich inspektoratów sanitarnych. Podczas zgromadzeń obowiązywały będą zasady zachowania dystansu.

Od 6 czerwca:

Umożliwiona zostaje  organizacja wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób. Weselnicy nie będą musieli nosić maseczek.

Otwarte będą między innymi baseny, siłownie, solaria, salony masażu i kluby fitness. Wyjątkiem będą kluby i dyskoteki, które pozostaną zamknięte. Szef rządu zaznaczył, że doświadczenia innych krajów pokazują, że często są to ogniska nowych zakażeń.

Rząd odmraża także instytucje kultury. Od najbliższego weekendu będą mogły się odbywać koncerty plenerowe, a tydzień później – te w salach koncertowych oraz spektakle teatralne. Odmrożone zostanie funkcjonowanie kin, teatrów, filharmonii, audytoriów w domach kultury czy cyrków. Na widowni będzie mogła być zajęta maksymalnie połowa miejsc. Konieczne będzie też noszenie maseczek przez widzów. Już w najbliższy weekend będą mogły się odbywać koncerty plenerowe. Będzie jednak limit 150 uczestników.

Premier Mateusz Morawiecki tłumaczył, że na początku epidemii koronawirusa celem rządu było przesunięcie fali zachorowań, tak aby nie zabrakło łóżek, respiratorów i środków medycznych do leczenia. „Ten cel udało nam się zrealizować” – podkreślił.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że przebieg epidemii koronawirusa ma tendencję spadkową na ogromnym obszarze Polski. Minister zaznaczył, że wyjątkiem są trzy województwa: śląskie, łódzkie i wielkopolskie. Tam większość zachorowań dotyczy bardzo dużych ognisk zakażeń w kopalniach oraz w fabryce mebli. Sytuacja jest już opanowana. W tej chwili już wszyscy górnicy są przebadani, „badamy rodziny tych osób, które są chore, w związku z tym jeszcze przez parę dni na pewno te spływające wyniki będą stosunkowo wysokie, natomiast to są osoby, które już są w kwarantannie” – powiedział szef resortu zdrowia.
Łukasz Szumowski zapowiedział, że szpitale jednoimienne, leczące do tej pory pacjentów z COVID-19, będą jak najszybciej przywracane do normalnego funkcjonowania. Większość łóżek w tych placówkach jest wolna. „Dzisiaj ponad 80 procent łóżek w szpitalach jest wolne i czeka na pacjentów z COVID, w przypadku respiratorów – ponad 90 procent jest wolne.

Dane z Polski:
Z wczorajszych danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że  sumie w Polsce wyzdrowiało 10 tysięcy 330 osób. Hospitalizowanych jest 2 tysiące 320 chorych, a 79 tysięcy 7 jest objętych kwarantanną. Liczba osób podlegających nadzorowi epidemiologicznemu to 19 tysięcy 682. W sumie testy laboratoryjne potwierdziły w Polsce 22 tysiące 74 zakażenia koronawirusem. Do tej pory w naszym kraju zmarły 1024 osoby, które chorowały na COVID-19.

 

 

op.AL 

źródło: IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię