Chiny wykorzystują media społecznościowe do walki z marnotrawstwem jedzenia

Największe chińskie media społecznościowe, w tym także właściciel lokalnej wersji Tik-Toka, zapowiedziały wprowadzenie kar wobec użytkowników publikujących nagrania video, na których dochodzi do marnotrawstwa żywności. W chińskim internecie rosnącą popularnością cieszyły się bowiem nagrania, na których ustanawiano kolejne rekordy w ilości zjedzonych dań.

Kampania, której celem jest zwrócenie uwagi na problem marnotrawstwa żywności w Chinach, nie jest oddolną inicjatywą chińskich mediów społecznościowych. W tym tygodniu chiński prezydent Xi Jinping nieoszczędne gospodarowanie żywnością określił mianem haniebnego. W chińskich mediach społecznościowych dużą popularnością cieszą się bowiem nagrania wideo tak zwanych „królów żołądka”. Takim mianem określane są osoby angażujące się w proceder jedzenia jak największej ilości produktów w jak najkrótszym czasie.
Od teraz w wyszukiwarce Tik-Toka po wpisaniu hasła „królowie żołądka” lub „zawody w jedzeniu” ukazać się ma ostrzeżenie dotyczące marnotrawstwa żywności. Nagrania promujące marnotrawienie żywności mają być usuwane.
Właściciel lokalnej wersji Tik-Toka poinformował w specjalnym oświadczeniu, że osoby naruszające nowe zasady będą poddawane również karom. Nie sprecyzowano jednak jakim.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Tomasz Sajewicz/Pekin/w dwi/

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię