Genetycznie modyfikowane komary nad Florydą

Floryda ma zamiar wypuścić 750 milionów komarów zmodyfikowanych genetycznie w celu zdziesiątkowania populacji plagowego występowania zwykłych, powitych w naturze, komarów.

Kiedy zmodyfikowane insekty rozmnażają się ze zwykłymi, ich potomstwo płci żeńskiej nie przeżyje. Lokalna agencja kontroli komarów Florida Keys zatwierdziła uwolnienie 750 milionów komarów zmodyfikowanych genetycznie. Test, który rozpocznie się w 2021 roku będzie pierwszym przypadkiem, w którym komary – zaprojektowane jako „samoograniczające się” zostaną użyte w Stanach Zjednoczonych.

Oxitec, firma z siedzibą w Wielkiej Brytanii, która wyprodukowała modyfikowane komary, planuje umieścić na obszarze archipelagu Florida Keys pudełka wypełnione jajami komarów, uwalniając samce komarów wyhodowanych z samoograniczającym się genem. Kiedy rozmnożą się z samicami zwykłych komarów, potomstwo płci żeńskiej nie przeżyje. Ponieważ tylko samice komarów gryzą ludzi, władze mają nadzieję, że pomoże to powstrzymać rozprzestrzenianie się chorób. Ich celem jest komar Aedes aegypti lub komar „żółtej febry”, gatunek inwazyjny przenoszący choroby, takie jak denga, chikungunya i zika.

Firma Oxitec twierdzi, że w poprzednich testach w krajach takich jak między innymi Brazylia proces przyczynił się do radykalnego zmniejszenia populacji. Kevin Gorman, szef globalnych operacji w terenie firmie Oxitec powiedział: „Mieliśmy programy wieloletnie zapewniające ponad 80% kontroli w każdym roku. To znacznie przekracza typowe próby kontrolowania Aedes aegypti za pomocą chemikaliów. Aegypti jest bardzo odporny”.

Firma również twierdzi, że ich forma walki z komarami jest bardziej przyjazna dla środowiska ponieważ celuje tylko w określony gatunek. Gorman również twierdzi, że dotychczasowe testy pokazują, że po około 5-10 pokoleniach zmodyfikowany gen zostanie usunięty z populacji, gdyż samice z genem umierają zmniejszając w ten sposób o połowę liczbę komarów, nie pozostawiając żadnego śladu ekologicznego.

Jaydee Hanson, dyrektor polityczny Międzynarodowego Centrum Oceny Technologii i Centrum Bezpieczeństwa Żywności nie do końca zgadza się z założeniami Oxitec.
Hanson twierdzi, że ingerencja w populację komarów aegypti może mieć nieodwracalne konsekwencje: „Jeśli zaczną pracować nad zmniejszeniem liczby Aedes aegypti, inne komary mogą wejść do ich niszy. Najbardziej prawdopodobnym jest azjatycki komar tygrysi, który lepiej znosi niektóre choroby, takie jak Zachodni Nil”.
Hanson dodaje, że istnieje również ryzyko, że zmodyfikowane komary mogą krzyżować się z gatunkami rodzimymi, tworząc hybrydy, które mogą być bardziej odporne na środki owadobójcze. Uważa, że EPA, która wydała zgodę Oxitec nie przeprowadziła należytej staranności.

Firma Oxitec wspierana jest przez Gates Foundation, której jednym z celów jest walka z malarią

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię