Polska opublikowała nową listę krajów z zakazem lotów

envato

Rząd opublikował nową listę krajów, z i do których w najbliższym czasie nie będzie można organizować regularnych rejsów pasażerskich. W rozporządzeniu znalazło się 30 państw, w tym po raz pierwszy Francja.

Zniesiono natomiast zakaz lotów do Rumunii, Albanii, Malty i Kosowa. Kraje te były objęte zakazem przez poprzednie rozporządzenia. Na liście nadal są takie państwa, jak Izrael, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Mołdawia, czy Stany Zjednoczone.

Według zapowiedzi z zeszłego tygodnia lista krajów z zakazem lotów miała zawierać 31 krajów. Na początku tego tygodnia pojawił się natomiast w Biuletynie Informacji Publicznej projekt rozporządzenia, który nie zawierał takiej listy. Definiował jedynie poziom liczby zachorowań, po przekroczeniu którego realizowanie regularnych rejsów pasażerskich byłoby zakazane. Współczynnik ten wynosił 90 nowych przypadków zakażenia koronawirusem na sto tysięcy mieszkańców w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Ostatecznie jednak w nowym, obowiązującym od 16 września rozporządzeniu pojawi się lista państw objętych zakazem.

Rozporządzenie definiuje dwa wyjątki od zakazu. Pierwszy dotyczy samolotów czarterowych, które zostały wprowadzone do rozkładu lotów przed wejściem w życie rozporządzenia. Drugim wyjątkiem, który po raz pierwszy pojawia się w rządowej legislacji, jest wyłączenie spod zakazu państw, deklarujących wykonywanie testów na obecność koronawirusa na lotniskach. Państwa te deklarują też wpuszczanie na pokład samolotów jedynie pasażerów z negatywnym wynikiem takiego testu.

Nowe rozporządzenie będzie obowiązywać przez dwa tygodnie.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Pszoniak/w dw

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię