Przyznano Nagrody Mediów Publicznych. Wśród wyróżnionych m.in. Piotr Beczała

Piotr Beczała, Andrzej Nowak i Mirosław Bork – to laureaci tegorocznych Nagród Mediów Publicznych. Wyróżnienia przyznano w trzech kategoriach – Słowo, Obraz i Muzyka.

Kapituła nagrody w kategorii Muzyka uhonorowała tenora o międzynarodowej sławie Piotra Beczałę za nieustanną promocję polskiej kultury na najsłynniejszych scenach operowych całego świata. W laudacji skrzypek, kompozytor i dyrygent Tomasz Radziwonowicz podkreślił, że Piotr Beczała jest obdarzony niepowtarzalnym głosem, o niezwykle pięknej barwie i sile ekspresji, a jego interpretacje odznaczają się szczerością przekazu i naturalną muzykalnością. „Zawsze promuje muzykę polską, jest niekwestionowanym ambasadorem muzyki Stanisława Moniuszki na świecie” – zaznaczył.

Ze względu na pandemię koronawirusa Piotr Beczała nie mógł pojawić się na gali, ale przesłał nagranie z podziękowaniem. „Ta nagroda została na pewno nadana mi z uwagi na to, że w ostatnim czasie zająłem się Moniuszką, Halka jest mi bardzo bliska i cieszę się, że miałem okazję zaprezentować ją również warszawskiej publiczności” – powiedział w nagraniu wyświetlonym podczas gali.

Piotr Beczała jest obecnie uznawany za najlepszego tenora lirycznego na świecie, został laureatem International Opera Award. W ciągu swojej kariery występował między innymi w: Metropolitan Opera, Covent Garden Theatre, San Francisco Opera, wiedeńskiej i Staatsoper i mediolańskiej La Scali. To on doprowadził do wystawienia „Halki” Stanisława Moniuszki w reż. Mariusza Trelińskiego na deskach Theater an der Wien. Piotr Beczała wystąpił w przedstawieniu w roli Jontka.

Laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo został historyk, profesor Andrzej Nowak, nominowany przede wszystkim za cykl „Dzieje Polski”. „To bodaj najważniejsze dzieło, jakie ukazało się w wolnej Polsce, po roku 1989” – podkreślił w laudacji przewodniczący kapituły, krytyk literacki Krzysztof Masłoń. Dodał, że to „monumentalna synteza historii ojczystej”, której pierwsze cztery tomy stoją na honorowych miejscach w naszych domowych bibliotekach i niecierpliwie czekają na tomy następne.

Odbierając nagrodę, profesor Andrzej Nowak, zaznaczył, że „w szczególności chciałby podziękować za to, że jest nagroda dla Słowa” i, że w mediach publicznych jest na nie miejsce. Powiedział, że od 5 lat ma zaszczyt opowiadać o polskiej historii w Polskim Radiu i te audycje cieszą się zainteresowaniem. „Słowo służy nie tylko do wyrażenia złości, czy protestu, ale musi służyć także porozumieniu” – wyjaśniał. Profesor Andrzej Nowak jest autorem około pięćdziesięciu książek. Od wydanych ponad ćwierć wieku temu „Między carem a rewolucją”, przez „Polskę i trzy Rosję” po „Klęskę Imperium Zła. Rok 1920”.

Wyróżnienie w kategorii Obraz przyznano Mirosławowi Borkowi, reżyserowi, scenarzyście, producentowi i menedżerowi, przede wszystkim za film dokumentalny „Wojna światów” opartego na zrekonstruowanych i pokolorowanych filmach archiwalnych sprzed stu lat. „We współpracy z Krzysztofem Talczewskim, stworzył poruszający i sugestywny obraz wojny polsko-bolszewickiej, który pokazuje nie tylko obronie polskiej niepodległości, ale i walkę kultury z antykulturą oraz cywilizacji z antycywilizacją” – mówił w imieniu kapituły dziennikarz Telewizji Polskiej Przemysław Babiarz.

Mirosław Bork jako producent wyprodukował kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i seriali, kilka filmów fabularnych i telewizyjnych na rynek polski i niemiecki, kilkaset odcinków programów telewizyjnych. Nadzorował produkcję około 120 filmów fabularnych i wysokonakładowych dokumentalnych.

Pomysłodawca wyróżnień, przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański wyjaśniał, że ich celem jest popularyzacja dokonań wyjątkowych osobowości polskiej kultury. Podkreślił, że naszym obowiązkiem jest, żeby twórców i ich dzieła przybliżyć możliwie szerokiej widowni. „Jest to potrzebne nie tylko w czasie pandemii, gdy nie ma przedstawień, nie ma imprez, ale również w normalnym czasie, bo kto będzie miał milionową widownię teatru, czy koncertu symfonicznego, a takie widownie mieliśmy w ubiegłym roku i wtedy kiedy startowaliśmy” – powiedział.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali statuetkę oraz 100 tysięcy złotych. W kategorii Muzyka nagrodę przyznaje Polskie Radio, w dziedzinie Obrazu Telewizja Polska, a Polska Agencja Prasowa honoruje twórców Słowa. Ponadto prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski wręczył nagrodę specjalną dyrektorowi Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosławowi Olechowskiemu.

W kategorii Muzyka wśród nominowanych znaleźli się: dyrygent i były dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej Łukasz Borowicz; piosenkarz, kompozytor, aktor i poeta Stan Borys; saksofonista jazzowy Zbigniew Namysłowski i piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, wokalista zespołu Perfect Grzegorz Markowski. W kategorii Słowo szanse na nagrodę mieli: teoretyk i historyk literatury Włodzimierz Bolecki; pisarz, krytyk literacki, producent telewizyjny Andrzej Horubała; pisarz i tłumacz Antoni Libera; Andrzej Mularczyk, reporter, pisarz i scenarzysta, autor słuchowisk radiowych, dwukrotnie nagrodzony Prix Italia. Kapituła Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz nominowała: Wojciecha Korkucia – ilustratora i autora plakatów; Jarosława Szmidta – operatora obrazu i reżysera, autora filmu dokumentalnego „Efekt motylka”; Jarosława Olechowskiego – dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej za cykl poradnikowy „Koronawirus” obecny na antenie TVP INFO i Piotra Trzaskalskiego – reżysera filmowego i teatralnego, przede wszystkim za „Stulecie Winnych”.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię