Kongresman z Illinois wśród autorów planu poparcia inicjatywy Trójmorza w USA

Inicjatywa Trójmorza uzyskała ponadpartyjne poparcie w amerykańskim parlamencie. Rezolucję w tej sprawie jednogłośnie uchwaliła Izba Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Autorami projektu rezolucji wyrażającej poparcie dla Inicjatywy Trójmorza są demokratyczna członkini Izby Reprezentantów z Ohio Marcy Kaptur oraz republikanin z Illinois Adam Kinziger (fot.). We wspólnym komunikacie pochwalili oni strategiczne partnerstwo 12 krajów Europy środkowej i wschodniej w dziedzinie energetyki, infrastruktury i wspólnego finansowania projektów pomiędzy Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Kongresmani ocenili, że Inicjatywa Trójmorza pomoże przeciwstawić się wrogim działaniom ze stron Rosji i Chin. Według Marcy Kaptur wynik głosowania nad rezolucją pokazuje silne poparcie dla Trójmorza w Stanach Zjednoczonych. Kinziger podkreślił, że Inicjatywa Trójmorza jest wspierana także przez Biały Dom i Departament Stanu.

Zadowolenie z przyjęcia rezolucji wyraził doradca Joe Bidena Michael Carpenter. Zdaniem Carpentera inwestycje w infrastrukturę cyfrową, transportową i energetyczną w ramach Inicjatywy Trójmorza mogą stać się alternatywą dla chińskiego projektu „Jeden pas, jedna droga”.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię