Niemal 800 000 polskich obywateli złożyło wnioski o pozostanie po brexicie

0
240
envato

Niemal 800 000 polskich obywateli złożyło wnioski o status osoby osiedlonej, pozwalający na pozostanie w Zjednoczonym Królestwie po brexicie. Nie sposób jednak ustalić, jak duży to procent wszystkich Polaków i jak wyglądamy na tle innych narodowości.

Brytyjski rząd deklaruje, że w ostatnich miesiącach działania systemu chce dotrzeć do grup najbardziej zagrożonych, czyli do tych, którzy mogą nie umieć wypełnić wniosku, albo nawet nie wiedzieć, że jest to ich obowiązek.

W sprawie “settled status” rząd deklaruje ostrożny optymizm. “Oceniamy, że wnioski wypełniło już 3/4 obywateli unijnych, a do końca zostało jeszcze siedem miesięcy” – powiedział Polskiemu Radiu Kevin Foster, sekretarz stanu do spraw migracji w brytyjskim MSW.

Trudno jednak precyzyjnie ocenić postępy, bo nie wiadomo, ilu Polaków czy Bułgarów mieszka w Królestwie. Dobrze ilustruje to fakt, że już dziś wniosek złożyło ponad cztery miliony unijnych obywateli. Teoretycznie to imponujące przekroczenie normy, bo liczba wniosków byłaby większa niż liczba wszystkich euroobywateli na Wyspach. Tę rząd szacuje na ponad 3 i pół miliona.

Kevin Foster przyznaje, że na ostatniej prostej rządowi zależy, by dotrzeć do ludzi, którzy mogliby “wypaść poza system”. “Przez następne 6-7 miesięcy bardzo skupimy się społecznościach bardziej zmarginalizowanych. Już teraz przekazujemy pieniądze organizacjom pracującym z bezdomnymi, czy z ludźmi, którzy prowadzą mniej uporządkowany tryb życia. Upewnimy się też, że lokalne władze wypełniają swój obowiązek, by złożyć wnioski w imieniu dzieci objętych opieką społeczną, w tym dzieci polskich” – deklaruje Foster.

Z danych wynika, że Polacy rzadziej niż inne narodowości nadsyłają swoje wnioski z Anglii. Możliwe jednak, że to dlatego, że nasi rodacy są bardziej równomiernie rozrzuceni po całym Królestwie. “Polacy są na szczycie listy aplikujących w Szkocji. Z 204 tysięcy wniosków, 71 tysięcy pochodzi właśnie od Polaków” – zwraca uwagę Kevin Foster.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię