Rozpoczyna się 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Rozpoczyna się 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa Festiwal odbędzie się online, a o Nagrodę Główną – Złote Lwy powalczy 14 tytułów, które znalazły się w Konkursie Głównym.

Dyrektor Festiwalu Leszek Kopeć wyjaśnia, że choć online będzie można obejrzeć tylko kilka filmów z Konkursu Głównego, to mimo to wielbiciele polskiego kina będą mogli obejrzeć najnowsze polskie produkcje. Na wirtualne seansy przygotowanych jest od kilkuset do dwóch tysięcy miejsc dla oglądających. Dyrektor Kopeć tłumaczy też, że z powodu obaw dystrybutorów i producentów o możliwości piractwa, liczba filmów została ograniczona. Leszek Kopeć zapewnił zarazem, że natychmiast kiedy kina zostaną ponownie otwarte, do wielu miast dotrą filmy pokazywane w ramach konkursów tegorocznego festiwalu, tak by jak najwięcej osób mogło poznać najnowsze polskie produkcje.

W tegorocznym Konkursie Głównym znalazło się aż 10 debiutów i filmów drugich reżyserów. Dyrektor artystyczny Festiwalu Tomasz Kolankiewicz wyjaśnia, że to najważniejsza cecha tegorocznego festiwalu, która pokazuje potencjał nowego pokolenia polskich filmowców. Tomasz Kolankiewicz zapewnia, że w Konkursie Głównym znalazły się filmy reprezentujące wszystkie gatunki filmowe, od animacji – film w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, przez hybrydowe połączenie stylów – film w reżyserii Macieja Bochniaka „Magnezja”, kryminał – „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa” w reżyserii Macieja Kawulskiego.

W Konkursie Głównym znalazły się też filmy ukazujące współczesne problemy społeczne między innymi: „Sala samobójców. Hejter” w reżyserii Jana Komasy, „Sweat” w reżyserii Magnusa von Horna, „Śniegu już nigdy nie będzie” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej, czy „25 lat niewinności” w reżyserii Jana Holoubka. O Złote Lwy powalczą też filmy historyczne: „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego czy „Mistrz” w reżyserii Macieja Barczewskiego.
Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowało się 27 tytułów wyprodukowanych przez szkoły filmowe oraz niezależnych producentów, a także w ramach programu „30 minut” Studia Munka – Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

W trzeciej tegorocznej sekcji konkursowej, Konkursie Filmów Mikrobudżetowych, znalazły się filmy zakwalifikowane zgodnie z zasadami Programu Operacyjnego PISF Produkcja filmowa.

Podczas festiwalu zaplanowano online spotkania z twórcami filmów, koncerty i debaty poświęcone polskiemu kinu. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.festiwalgdynia.pl

Zwycięzców Festiwalu poznamy w sobotę 12 grudnia. A pierwszymi laureatami tegorocznego Festiwalu są dwaj scenarzyści i reżyserzy filmowi, Andrzej Barański i Feliks Falk, którzy zostali wyróżnieni Platynowymi Lwami, nagrodami Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za całokształt twórczości.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię