Europol ostrzega przed fałszywymi szczepionkami na COVID-19

Catherine De Bolle (fot.), szefowa Europolu- unijnej instytucji zajmującej się ściganiem przestępców, ostrzega przed fałszywymi szczepionkami na COVID-19. Jak podkreśla szefowa Europolu,  zorganizowane grupy przestępcze mogą teraz wykorzystać kampanię na rzecz szczepień przeciwko COVID-19 do swoich celów, na przykład rozprowadzania fałszywych szczepionek.

„Wysłaliśmy już ostrzeżenia do unijnych państw członkowskich, wzywając je do zachowania czujności. Istnieje realne ryzyko, że grupy przestępcze mogą wykorzystać pilne zapotrzebowanie na szczepionki do swoich kryminalnych celów”– powiedziała Catherine De Bolle.

Jej zdaniem, działania te mogą przybrać formę: albo szczepionki zamówione i opłacone nigdy nie dotrą do kupującego albo oferowane szczepionki będą fałszywe. Transport preparatu jednej firmy, zatwierdzonego do stosowania w Unii Europejskiej, odbywa się obecnie z zachowaniem najbardziej surowych norm bezpieczeństwa i grupom przestępczym na razie trudno jest działać. Jednak zdaniem szefowej Europolu, nadal do takich prób będzie dochodziło.

W mediach społecznościowych pojawiły się już oferty sprzedaży szczepionek na COVID-19.
Catherine De Bolle mówiła też, że oszustwo polegające na pobraniu pieniędzy i niedostarczeniu towaru jest najmniej szkodliwe. Dużo groźniejsze jest sprzedawanie fałszywych szczepionek. „Jeśli staniesz się ofiarą takiego przestępstwa, to oczywiście może spowodować poważne następstwa zdrowotne” ostrzegła Catherine De Bolle.

Podczas pierwszego lockodownu na wiosnę, złodzieje m.in. dokonywali oszustw wykorzystując zapotrzebowanie na maseczki ochronne. „Europol próbuje zlokalizować miejsca, w których istnieje wysokie ryzyko przestępczych działań i ostrzega władze. Specjalne oddziały policji współpracują w ramach Unii Europejskiej jeśli chodzi o ochronę transportów”– mówiła szefowa Europolu.

Transport szczepionek jest organizowany przez jedną z firm, która ma 600 chłodziarek i zabezpieczone ciężarówki, którymi preparaty rozwożone są z fabryki Pfizera na lotniska lub do centrów dystrybucyjnych w każdym z państw UE, zgodnie zapotrzebowaniem ich rządów. Stamtąd transport szczepionek organizują już poszczególne kraje, zapewniając bezpieczeństwo poprzez pomoc policji czy wojska.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię