Iran potwierdził wzbogacanie uranu

envato

Władze Iranu potwierdziły, że rozpoczęły wzbogacanie uranu do poziomu 20 procent. Wczoraj poinformowała o tym Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. To największe jak do tej pory złamanie umowy nuklearnej, jaką Teheran podpisał pięć lat temu ze wspólnotą międzynarodową.

Iran dotarł do poziomu 20 procent wczoraj około 14:30 czasu środkowoeuropejskiego – poinformował w państwowej telewizji rzecznik Organizacji Energii Atomowej Iranu (AEOI), Behruz Kamalawandi.

Irańskie władze wielokrotnie informowały, że odchodzenie od kolejnych punktów umowy nuklearnej z 2015 roku jest reakcją na przywrócenie sankcji gospodarczych przez amerykańskiego prezydenta. Donald Trump poinformował dwa lata temu, że Waszyngton wycofuje się z umowy, a w kolejnych miesiącach nakładał na Teheran kolejne restrykcje, które w poważnym stopniu dotknęły irańską gospodarkę.

Iran od wielu lat twierdzi, że nie chce produkować bomby atomowej, a wzbogacony uran potrzebny jest do wytwarzania taniej energii oraz do leczenia nowotworów.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię