Sędzia federalny w Wisconsin odrzucił pozew o unieważnienie wygranej Bidena

Sędzia federalny w Wisconsin odrzucił pozew o unieważnienie wygranej Bidena

Sędzia federalny Madison w Wisconsin odrzucił w poniedziałek pozew sądowy złożony o unieważnienia wygranej Joe Bidena w stanie Wisconsin. Demokrata wygrał tam przewagą ponad 20 tys. głosów.

Pozew został wniesiony przez dwóch republikańskich ustawodawców z Wisconsin. Należą oni do grupy broniącej praw wyborczych, która dążyła do obalenia wyników wyborów prezydenckich w Wisconsin i czterech innych stanach.

Sędzia James Boasberg odrzucając pozew, powiedział, że „opiera się on na błędnym rozumieniu Konstytucji”.

Sprawa została wniesiona przeciwko wiceprezydentowi Mike’owi Pence’owi, Kongresowi i Kolegium Elektorów. Pozwem, oprócz Wisconsin, zostały objęte stany: Arizona, Georgia, Michigan i Pensylwania.

To jeden z kilkudziesięciu podobnych oddalonych pozwów złożonych w różnych sądach od czasu przegranej prezydenta Donalda Trumpa z demokratą Joe Bidenem.

W połowie grudnia sąd w stanie Wisconsin odrzucił skargę wyborczą prezydenta Trumpa. Próbowano w niej unieważnić ponad 220 tys. głosów. Sędzia Stephen Simanek odrzucił argumenty z pozwu Trumpa i stwierdził, że proces wyborczy w Wisconsin przebiegł prawidłowo. „Najważniejsze jest to, by sąd robił wszystko, by zwyciężyła wola wyborców” – dodał. Na wniosek sztabu Trumpa ponownie przeliczono głosy w dwóch największych powiatach, Milwaukee i Dane. Procedura ta nie wpłynęła w znaczący sposób na ostateczny rezultat.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię