Morawiecki zapowiada ochronę wolności słowa: „Nie ma zgody na cenzurę w internecie”

Premier Mateusz Morawiecki napisał, że rząd zrobi wszystko, by określić ramy funkcjonowania Facebooka, Twittera, Instagrama i innych podobnych platform.

„W Polsce regulujemy to odpowiednimi przepisami krajowymi. Zaproponujemy także, aby podobne przepisy zaczęły obowiązywać w całej Unii Europejskiej” – napisał na Facebooku szef rządu.

Premier podkreślił, że jednym z synonimów wolności był internet. „Najbardziej demokratyczne medium w historii, forum, na którym każdy może bez skrępowania zabrać głos. Narzędzie pozwalające każdemu człowiekowi realnie wpływać na rzeczywistość, w stopniu nieznanym jeszcze kilkanaście lat temu” – napisał szef rządu.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że swoboda związana z brakiem regulacji internetu ma wiele pozytywnych efektów. Podkreślił, że są też negatywne: stopniowo zaczęły w nim dominować wielkie, ponadnarodowe korporacje, bogatsze i potężniejsze od wielu państw. „Te korporacje zaczęły traktować naszą internetową aktywność tylko jako źródło zysku i wzmacniania globalnej dominacji. A także czuwać nad poprawnością polityczną tak, jak im się to podoba. I zwalczać tych, którzy się im sprzeciwiają” – napisał premier.

Czytaj również: Trump ogłosił stan wyjątkowy w Waszyngtonie

Szef rządu zwrócił uwagę, że ostatnio coraz częściej mamy do czynienia z praktykami, które odeszły do przeszłości. Zaznaczył, że „cenzurowanie wolnego słowa, domena totalitarnych i autorytarnych reżimów, powraca dziś w formie nowego, komercyjnego mechanizmu zwalczania tych, którzy myślą inaczej”.

Premier Mateusz Morawiecki napisał, że dyskusja polega na wymianie poglądów, a nie kneblowaniu ust. „Nie musimy zgadzać się z tym, co piszą nasi przeciwnicy – ale nie możemy nikomu zabraniać głoszenia poglądów, które są zgodne z prawem” – napisał premier.

„Co nie jest zabronione, jest dozwolone. Także w internecie. Nie ma, i nie może być, zgody na cenzurę. Ani państwową – taką jak kiedyś w PRL, ani prywatną, taką jaką próbuje się wprowadzać dziś. Wolność słowa jest solą demokracji – dlatego musimy jej bronić. O tym, które poglądy są słuszne, a które nie, nie mogą decydować za nas algorytmy czy właściciele korporacyjnych gigantów” – podkreślił.
Premier podkreślił, że Polska będzie zawsze stała na straży demokratycznych wartości, w tym wolności słowa. „Media społecznościowe muszą służyć nam – społeczeństwu, a nie interesom ich potężnych właścicieli. Wszyscy ludzie mają prawo do wolności słowa. Polska będzie tego prawa bronić” – dodał.

IAR

Prezydent Duda odznaczył ambasador USA Georgette Mosbacher

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię