Biały Dom ostrzega przed rozluźnianiem restrykcji

Grupa zadaniowa ds. koronawirusówa w administracji Bidena nie popiera luzowania restrykcji przez poszczególne stany.

Mimo, że liczbaa infekcji w USA zaczyna spadać Biały Dom ostrzega przez ryzykiem rozprzestrzeniania się bardziej zakaźnych mutacji i zachęca poszczególne stany do utrzymania restrykcji.

Stany takie jak Nowy Jork i Massachusetts wycofały się z niektórych surowszych ograniczeń nałożonych w ostatnich miesiącach. Chodzi m.on. o zakaz serwowania posiłków w restauracjach oraz o uchylenie nakazy noszenia masek przez gubernatora Georgii.

Eksperci zwracają uwagę, że poprzednie poluzowanie ograniczeń, zwłaszcza w okresie letnim doprowadziło do znacznego pogorszenia się sytuacji epidemicznej. Dyrektor Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC)  Rochelle Walensky oraz główny doradca medyczny dr Anthony Fauci przestrzegają, aby nie iść ponownie tę samą drogą.

„Nie udało nam się jeszcze opanować tej pandemii. Obecnie mamy zagrożenie ze strony nowych mutacji. Odradzam wszelkie tego typu działania” – powiedział Walensky, odnosząc się do poluzowanych ograniczeń. „Naprawdę musimy utrzymać wszystkie ograniczenia, jeśli naprawdę zamierzamy uzyskać kontrolę nad tą pandemią”.

Dyrektor CDC zaapelował do Amerykanów, aby nadal byli czujni, nawet w obliczu spadku infekcji ,zauważając, że USA nadal odnotowuje ponad 100 tys.nowych przypadków dziennie. „Uważnie obserwujemy te dane, i chociaż liczba nowych infekcji oraz przyjęć do szpitali konsekwentnie spada, proszę wszystkich o zachowanie czujności. Rozprzestrzenianie się nowych wariantów choroby jest bardzo niepokojące i stanowi zagrożenie, które może odwrócić ostatnie pozytywne trendy” – powiedział Walensky.

W USA do 7 lutego zostało potwierdzonych 699 przypadków mutacji koronawirusa w  34 stanach. Spośród nich 690 to wariant B-117, mutacja po raz pierwszy zgłoszona w Wielkiej Brytanii.  Szacuje się, że przypadków jest znacznie więcej, ale większość laboratoriów nie  nie wykonuje szczegółowych badań.

Walensky apeluje, aby nadal nosić maski, przestrzegać dystansu społecznego, unikać tłumów i zbędnych podróży.

AL

Impeachmentu Trumpa zgodny z konstytucją. Senat zadecydował

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię