Trzeci czek dla Amerykanów. Kto się zakwalifikuje?

Trzeci czek dla Amerykanów. Kto się zakwalifikuje?

Pakiet antykryzysowy prezydenta Bidena o wartości 1,9 biliona dolarów zawiera kolejną rundę czeków wysokości 1400 dolarów. Kto będzie uprawniony, aby je otrzymać?

Zgodne z informacjami ujawnionym w poniedziałek projekt ma obejmować wypłaty bezpośrednie dla Amerykanów w wysokości 1400 dol. dla dorosłych oraz dzieci. Kwalifikować się będą także dorośli będący się na czyimś utrzymaniu (studenci, osoby niepełnosprawne i starsze). Demokraci w Kongresie starają się o uchwalenie planu Bidena bez poparcia republikanów. Głosowanie w Kongresie ma odbyć się w najbliższych dniach.

Czy istnieją nowe limity dochodów?

4 lutego Senat zatwierdził dwupartyjny plan demokratycznego senatora Joe Manchina i republikańskiej senator Susan Collins. Ma on zablokować „obywatelom o wyższych dochodach” kolejną rundę czeków stymulacyjnych. Co ciekawe, plan nie definiuje pojęcia „wyższych dochodów”, jedynie zapewnia, że „rodziny, które najbardziej tego potrzebują” otrzymają czeki.

Poprawka ta dodaje „niepewności”, czy wszyscy Demokraci w Senacie poprą plan Joe Bidena. Manchin wyraził wątpliwości co do potrzeby wysyłania czeków stymulacyjnych o wartości 1400 dolarów do tych, którzy „mogą nie potrzebować pieniędzy”.

Czytaj również: Biały Dom ostrzega przed rozluźnianiem restrykcji

Jak potoczą się dalsze losy tego procesu? Dopiero się przekonamy. Do czasu przegłosowania ustawy jeszcze wiele może się zmienić. Wśród Demokratów pojawiły się bowiem głosy, aby obniżyć próg dochodów i ustalić go na poziomie 50 tys./rok dla osób samotnych oraz 100 tys. dla par.  Jeśli tak się stanie, miliony gospodarstw domowych, które otrzymały dwa poprzednie czeki, prawdopodobnie nie zakwalifikuje się na trzeciego.

Biden wyraził gotowość do negocjacji, ale zaznaczył, że będzie nalegał na czeki w wysokości 1400 dol. Mimo to zasugerował, że jest gotów skierować czeki do ludzi, którzy potrzebują największej pomocy.

Niektórzy politycy sprzeciwiają się stanowczo ograniczeniu wypłat .Senator Bernie Sanders napisał na swoim Twitterze: „To absurd, że niektórzy Demokraci uważają, że powinniśmy powiedzieć pracownikowi zarabiającemu 52 tys. dol. rocznie, że jest „zbyt bogaty” i nie może otrzymać pełnego świadczenia”

Ostatni projekt

Niemniej jednak projekt przedstawiony w poniedziałek ujawnia, że osoby zarabiające 75 tys. lub mniej otrzymają pełną kwotę 1400 dol., a para z dochodami w wysokości 150 tys. otrzymałaby 2800 dol.

W projekcie uwzględniono również możliwość otrzymania dopłat przez dzieci oraz osoby pozostające na czyimś utrzymaniu (to nowość). Oznacza to, że rodzina składająca się z dwojga rodziców i dwójki dzieci mogłaby otrzymać do $5,600.

Pierwotna propozycja Bidena zakładała limit zarobków w wysokości 115 tys.,a inne plany polityków mówiły o „stopniowym pomniejszaniu pomocy powyżej dochodów w wysokości 40 tys.

Co mówią eksperci?

Analitycy z Wall Street nie prognozują wielkich zmian, Goldman Sachs spodziewa się takich samych progów dochodowych jak przy poprzednich czekac- 75 tys. dolarów dla osób fizycznych i 150 tys. dla małżeństw.

AL

USA: W zawrotnym tempie rośnie liczba nielegalnych imigrantów

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię