8 olejków eterycznych przynoszących ulgę podczas menopauzy

Menopauza to przełomowy moment w życiu każdej kobiety. Jej objawy u niektórych kobiet mijają po kilku miesiącach. Jednak większość kobiet doświadcza ich przez lata. Większość objawów menopauzy zakłóca codzienne czynności i przyjemności życia.

 

Olejki eteryczne w aromaterapii mogą pomóc złagodzić niektóre objawy. Można je wdycha, rozcieńczać i nakładać na skórę lub rozpylanie w dyfuzorze. Oto 8 olejków eterycznych łagodzących objawy menopauzy:

1. Olejek z niepokalanka

Niepokalanek

Badania sugerują, że olejek z vitex agnus-castus zarówno z jagód, jak i liści przeciwdziała różnym objawom menopauzy.

Vitex naturalnie zwiększa produkcję progesteronu. Nakładanie go bezpośrednio na punkty tętna, kark i stóp jeden do trzech razy dziennie przez cały okres około-menopauzalny i menopauzy pomaga zmniejszyć objawy przekwitania.

2. Olejek sosnowy

Ryzyko osteoporozy wzrasta wraz ze spadkiem poziomu estrogenów w organizmie w okresie menopauzy. Naukowcy doszli do wniosku, że związki obecne w oleju sosnowym mogą zmniejszać utratę masy kostnej i zapobiegać osteoporozie.

3. Szałwia muszkatołowa

Szałwia muszkatołowa

Sprawdza się przy łagodzeniu uderzeń ciepła. Zaleca się wcieranie trzech kropli rozcieńczonego olejku szałwii muszkatołowej w kark lub stopy. Olejek można również wdychać przez nos.
Niektóre badania pokazują, że olejek ten pomaga spowolnić rozwój osteoporozy, która jest częstym skutkiem ubocznym menopauzy z powodu spadku estrogenu w organizmie kobiety.

4. Olejek miętowy

Olejek miętowy może również zmniejszyć dyskomfort podczas uderzeń gorąca. Zaleca się dodani nie więcej niż dwóch kropli do chusteczki z tkaniny i wdychanie w ten sposób olejku przez nos.

5. Olejek lawendowy

Lawenda może pomóc zrównoważyć hormony i złagodzić dyskomfort krocza odczuwany przez wiele kobiet w okresie około-menopauzalnym i w czasie menopauzy. Jeśli obszar wokół krocza jest napięty lub w inny sposób jest odczuwalny dyskomfort można stosować zimne kompresy lub nasiadówki. Zaleca się stosowanie ich tylko do 30 minut. Jeśli wystąpi uczucie pieczenia należy natychmiast zaprzestać stosowania lawendy i spłukać obszar wodą.

Lawenda może również promować uczucie relaksu i poprawiać jakość snu. Oba problemy są bardzo powszechne przy menopauzie.

6. Olejek geraniowy

Pelargonia pachnąca (Geranium)

Badania pokazują, że olejek geraniowy pomaga kobietom w okresie menopauzy zarządzać zmianami hormonalnymi. Jedna lub dwie krople na chusteczce do nas pomoże natychmiast złagodzić stres.

Geranium jest również pomocny w leczeniu suchej skóry. Dodanie kilku kropel rozcieńczonego olejku do kąpieli dobrze nawilży skórę.

Ten olejek eteryczny ma również działanie przeciwlękowe i przeciwdepresyjne.

7. Olejek bazyliowy

Jest dobrym sposobem na zwiększenie poziomu estrogenów lub poprawę nastroju.

Bazylia może być również pomocna w walce z uderzeniami gorąca, gdy jest rozcieńczona i nakładana na stopy lub wcierana w kark.

 

8. Olejek cytrusowy

Mówi się, że aromaterapia olejkiem cytrusowym ma szereg korzyści zdrowotnych dla kobiet doświadczających objawów menopauzy. Naukowcy odkryli, że kobiety po menopauzie, które wdychały ten olejek eteryczny, doświadczały mniej fizycznych objawów i zwiększonego pożądania seksualnego.

Olejek cytrusowy ma również właściwości przeciwzapalne dzięki czemu jest pomocny w łagodzeniu wszelkich bólów, których kobiety w menopauzie często doświadczają.

Chcesz żyć dłużej? Pamiętaj o 5 zasadach

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię