Znamy zwycięzców festiwalu filmowego Berlinale

Screen Shot YouTube Berlinale 2021

W stolicy Niemiec ogłoszono listę zwycięzców głównego konkursu 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale. Tym razem statuetka Złotego Niedźwiedzia powędruje do Rumunii. Z powodu pandemii tegoroczny festiwal został podzielony na dwie części.

Najbardziej pożądaną statuetkę otrzymał rumuński film „Bad Luck Banging or Loony Porn”. „Złotym Niedźwiedziem nagrodzony został obraz, który nosi wszelkie podstawowe cechy dzieła artystycznego” – oświadczyło jury na końcu pierwszej z dwóch tegorocznych odsłon Berlinale.

Stołeczne media piszą o „przenikliwej satyrze, bezlitośnie obnażającej bigoterię dzisiejszych społeczeństw”. Główną postacią filmu reżysera Radu Jude jest nauczycielka, której erotyczne fantazje przez pomyłkę trafiają do sieci.

Jedną z laureatek Srebrnych Niedźwiedzi za najlepszą rolę pierwszoplanową jest Niemka Maren Eggert, która w melancholijnej komedii „Ich bin Dein Mensch” wcieliła się w rolę badaczki, spędzającej trzy tygodnie z robotem, zaprogramowanym według jej potrzeb.

Wielka Nagroda Jury powędrowała z kolei do japońskiego reżysera Ryusuke Hamaguchiego za film „Wheel of Fortune and Fantasy”, określany mianem „ody do kobiet”. Polskim akcentem była pozakonkursowa prezentacja projektu Jana Komasy „Słońca Blask”.

W tym roku z powodu pandemii festiwal Berlinale został rozdzielony na dwie części. Pierwsza była przeznaczona wyłącznie dla przedstawicieli branży filmowej i wąskiej grupy dziennikarzy. Uroczysta gala, na której zostaną wręczone nagrody, odbędzie się w czerwcu.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię