Francja wprowadza lockdown

Francja wprowadza lockdown w 16 departamentach, między innymi w aglomeracji Paryża. Francuski premier Jean Castex ogłosił, że lokalne kwarantanny zaczną obowiązywać w piątek o północy.

Przepisy te wprowadzono na okres co najmniej czterech tygodni. Premier Jean Castex poinformował o wprowadzeniu lokalnych lockdownów w departamentach Alpy Nadmorskie, Sekwana Nadmorska i Eure, oraz we wszystkich departamentach w regionach Hauts-de-France i Île-de-France.

„Na OIOM-ach w regionie Île-de-France przebywa obecnie niemal tysiąc dwustu pacjentów. To więcej niż podczas szczytu drugiej fali epidemii” – przekonywał szef rządu. „Ten nawrót wirusa coraz bardziej przypomina trzecią falę” – stwierdził Jean Castex.

W 16 departamentach objętych lockdownem będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu. Możliwe będzie jednak wyjście na spacer w rejonie dziesięciu kilometrów wokół miejsca zamieszkania.

Zobacz także: Certyfikaty szczepień już w te wakacje. Co będą zawierać?

Zamknięte będą wszystkie sklepy oprócz marketów spożywczych, księgarni i sklepów muzycznych. Otwarte pozostaną szkoły oraz świątynie.
Premier Castex ogłosił także, że w pozostałych departamentach skrócona zostanie godzina policyjna, która będzie rozpoczynała się o 19:00 zamiast 18:00.
Szef francuskiego rządu poinformował również, że Francja wznowi szczepienia dawkami koncernu AstraZeneca. Jean Castex zaszczepi się jutro tym preparatem przed kamerami francuskiej telewizji.

(iar)

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię