Dzień Ziemi. “Natura nigdy nie wybacza”

0
136

Papież zaapelował, by z odwagę i zaangażowaniem bronić naszej planety przed destrukcją, którą bardzo często powodujemy sami. Papież wystąpił z wideo- przesłaniem na obchodzony dziś Dzień Ziemi.

W ponad 4-minutowym wystąpieniu po hiszpańsku wskazał, że gdy z powodu pandemii świat się zatrzymał, miało to pozytywny wpływ na naturę i zmiany klimatyczne. Powiedział, że to wyraźnie wskazuje na to, co powinniśmy zrobić, by Ziemia stała się planetą sprawiedliwości równości i bezpieczeństwa z ekologicznego punktu widzenia.

„Obie globalne katastrofy, Covid i zmiany klimatyczne, pokazują, że nie mamy już czasu do stracenia. Posiadamy środki, by stawić czoło tym wyzwaniom. Nadszedł moment działania”. Papież przypomniał hiszpańskie powiedzenie „Bóg przebacza zawsze, ludzie od czasu do czasu, ale natura nigdy”. Dodał, że jeśli z obecnego kryzysu nie wyjdziemy lepsi i mądrzejsi, wejdziemy na drogę samozniszczenia.

Zwyczaj obchodzenia Międzynarodowego Dnia Ziemi sięga lat 70. XX wieku

Tradycja pojawiała się w kolejnych państwach, a jedenaście lat temu – za sprawą ONZ – po raz pierwszy w kalendarzu pojawił się Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.
Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell (ur. 1915), na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest “Działanie na rzecz klimatu”.

IAR/AL

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię