Atak hakerski na firmę energetyczną Colonial Pipeline – co wiemy do tej pory

Atak hakerski na amerykańską firmę energetyczną Colonial Pipeline spowodował zamknięcie głównego rurociągu zaopatrującego w paliwo wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Koncern powiadomił o ataku służby federalne i wynajął zewnętrzną firmę do przeprowadzenia śledztwa w tej sprawie.

Firma Colonial Pipeline poinformowała, że do cyberataku doszło w piątek. Jego skutkiem było tymczasowe zamknięcia rurociągu, którym dostarczane jest paliwo z rafinerii w Teksasie po stan New Jersey. Wraz z odnogami ma on prawie 9 tysięcy kilometrów długości. Każdego dnia przepływa nim prawie 400 milionów litrów paliw. Zaopatruje wschodnie wybrzeże USA w 45% benzyny, paliwa lotniczego, oleju napędowego i oleju grzewczego.

Colonial Pipeline wynajęła specjalizująca się w cyberbezpieczeństwie firmę FireEye. Szczegółów dotyczących ataku nie ujawniono.

Według ekspertów może być to próba wymuszenia okupu. Przedstawiciele amerykańskich władz mówią, że śledztwo jest na wczesnym etapie i na razie nie wiadomo, czy za atakiem stoi grupa kryminalna czy inne państwo. Wzmocnienie ochrony przez cyberatakami jest jednym z priorytetów obecnych władz USA.

Biały Dom zapowiedział wcześniej, że w najbliższym czasie przedstawi plan wzmocnienia zabezpieczeń amerykańskiej infrastruktury.

Informacyjna Agencja Radiowa/

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię