Korzyści płynące z porannej medytacji

Nawet kilka minut porannej medytacji wpływa pozytywnie na ciało, samopoczucie i umysł. Zaledwie 5 minut pozwoli Ci się wyciszyć i nastawić pozytywnie na resztę dnia.

Poznaj korzyści płynące z praktykowania codziennej medytacji.

Medytacja to jedna z technik relaksacyjnych, która jest idealnym narzędziem dla osób, które dążą do samoświadomości (poznania samego siebie). Najprościej mówiąc, jest to praca z własnym umysłem, która przynosi ogromne korzyści. Jednak, żeby to osiągnąć, medytacja musi stać się twoim codziennym nawykiem. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne i nie wymaga od Ciebie dużej ilości czasu.

 

Jakie korzyści da Ci poranna medytacja?

Poranek to idealny czas na medytację, kiedy po nocnym odpoczynku twoje ciało i umysł przygotowują się na nowy dzień. Warto zadbać o dobre samopoczucie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Jak medytacja może ci w tym pomóc? Dzięki niej nastroisz się pozytywnie na nowy dzień i wyzwania, które ze sobą przyniesie. Dzięki regularnej porannej medytacji będzie ci łatwiej kontrolować emocje, nawet jeśli w ciągu dnia nie wszytko pójdzie po twojej myśli.

Jak zacząć medytować?

Zwyczajnie- zrób to. Kiedy zaczynasz praktykę medytacji, ważne jest wypracowanie w sobie systematyczności. Na początku nie wymagaj od siebie zbyt wiele, nie zakładaj, że od razu poświecisz na poranną medytację 30 minut, ponieważ może Cię to zniechęcić. Wystarczy po przebudzeniu wygospodarować 5 minut i to będzie wystarczające na początek. Lepiej medytować krócej a efektywniej, niż starać się za wszelką cenę poświęcić większą ilość czasu i nie móc się skupić, bo np. będziesz myślał, że spóźnisz się do pracy.

Aby wyrobić w sobie zdrowy nawyk porannego medytowania, ważne jest to, abyś wybrał taką, która będzie Ci najbardziej odpowiadała, ponieważ istnieją różne techniki medytacji. Niektóre wymagają większej wprawy i praktyki, inne z kolei będą idealne dla osób początkujących.

Rodzaje medytacji

Najczęściej klasyfikuje się medytacje na podstawie tego, na czym i w jaki sposób skupiamy swoją uwagę:

1. Skupiona uwaga – swoja uwagę koncentrujemy na jednym obiekcie, którym może być oddech, część ciała, wizualizacja jednego obiektu itp. Ważne jest to, aby starać się utrzymać swoje skupienie bez analizowania i oceniania.

Przykładowe medytacje:
– medytacja oddechu
– medytacja z mantrą
– medytacja zazen

2. Przestrzenna uwaga – w tej medytacji uwaga pozostaje otwarta, nie jest skupiona na żadnym konkretnym obiekcie. Obserwujemy każdy pojawiający się aspekt doświadczenia bez analizowania. Każde doświadczenie zarówno to wewnętrzne (myśli, emocje) jak i zewnętrzne (dźwięk, zapach) przyjmujemy takimi, jakie są.

Przykładowe medytacje:
– medytacja uważności (mindfulness)
– wizualizacja

3. Bezwysiłkowa obecność – uwaga skierowana jest w głąb samego siebie. Jest to cel, do którego mają sprowadzić wszystkie inne medytacje, za których pomocą trenujemy swój umysł, aby móc częściej doświadczać bezwysiłkowej wewnętrznej ciszy. Jest to stan czystej obecnośći/ świadomości.

Medytacja uważności (mindfulness) – jest to jedna z najczęściej stosowanych technik medytacji. Idealna dla osób początkujących. Relaksuje umysł i ciało.
Do jej wykonania potrzebujesz jedynie miejsca, w którym czujesz się komfortowo. Usiądź wygodnie, plecy wyprostowane, głowa wyciągnięta. Ramiona i barki luźno opadające. Ważne jest to, aby utrzymać prosto kręgosłup przy jednoczesnym rozluźnieniu całego ciała. W tej medytacji skupiamy uwagę na doznaniach cielesnych, myślach oraz emocjach. Bez oceniania i analizowania. Koncentrujemy uwagę tylko na chwili obecnej, na odczuciach i doznaniach tu i teraz.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię