Joe Biden o zawieszeniu broni między Izraelem a Hamasem

fot. YouTube

Prezydent Joe Biden podziękował wszystkim pracownikom administracji amerykańskiej oraz przywódcom Egiptu i Palestyny za wkład w doprowadzenie do zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem.

Izrael i dwa główne palestyńskie ugrupowania zbrojne: Hamas i islamski Dżihad uzgodniły wstrzymanie ognia, które ma zakończyć trwającą 11 dni ofensywę izraelską w Strefie Gazy i ostrzał Izraela.

Joe Biden powiedział na konferencji, że rozmawiał w tej sprawie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu i prezydentem Egiptu as-Sisim. „Podkreśliłem również to, co powiedziałem podczas trwania konfliktu – Stany Zjednoczone w pełni popierają prawo Izraela do obrony przed masowymi atakami rakietowymi ze strony Hamasu i innych grup terrorystycznych z Gazy, które kosztowały życie cywilów w Izraelu” – powiedział prezydent USA.

Czytaj również: Biden skrytykowany przez senatorów własnej partii

Joe Biden złożył także kondolencje wszystkim Palestyńczykom i Izraelitom, którzy stracili bliskich w czasie 11-dniowych starć. Wyraził nadzieję, że ranni szybko wrócą do zdrowia.
Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział działania na forum ONZ i innych organizacji międzynarodowych w sprawie zapewnienia pomocy humanitarnej dla ludności Gazy.
Rozejm ma być „wzajemny i jednoczesny”, co potwierdziły obie strony konfliktu.

Egipska telewizja państwowa podała, że „egipskie wysiłki na rzecz przerwania ognia między Izraelem i Palestyńczykami zakończyły się sukcesem”.
Według źródeł AFP, do Tel Awiwu i na terytoria palestyńskie zostaną wysłane dwie egipskie „delegacje bezpieczeństwa”, które będą nadzorować zawieszenie broni.

IAR

Policja zatrzymała zabójcę Jakuba Marchewki

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię