Czwarty czek stymulujący? Co wiemy

Rośnie poparcie Kongresu w kwestii dodatkowej pomocy ekonomicznej od rządu federalnego dla rodzin, które wciąż zmagają się z pandemią koronawirusa.

Pod koniec zeszłego tygodnia siedmiu demokratów zasiadających w komitecie House Ways and Means Committee wysłało list do prezydenta Bidena w którym wzywają do czwartej i piątej rundy bezpośrednich płatności. Grupa, która podpisała list reprezentuje około 15% członków komisji.

„Rodziny i pracownicy nie powinni się martwić o to, czy będą mieli wystarczająco dużo pieniędzy, aby zapłacić za podstawowe rzeczy w nadchodzących miesiącach, gdy kraj nadal walczy z globalną pandemią i recesją” – czytamy w liście. Nie padają jednak konkretne kwoty „Czwarty i piąty czek mógłby pomóc wyjść z ubóstwa 12 milionom ludzi”

Poprzednie listy pochodzące od kongresmenów z prośbą o dodatkową ulgę zostały podpisane przez ponad 80 demokratycznych ustawodawców. Jednak nawet rosnące poparcie wśród niektórych demokratów może nie wystarczyć, a czwarta runda czeków stoi pod poważnym znakiem zapytania.

Czytaj również: Biden planuje ogłosić gigantyczny budżet. Najwiecej od czasów II wojny światowej

Warto przypomnieć, że coraz więcej republikanów, w tym republikańscy gubernatorzy odrzucają federalne zasiłki dla bezrobotnych. Uważają oni, że zamiast powrotu do pracy zachęcają one ludzi do pozostania w domu i pobierania świadczeń. Propozycje dodatkowej pomocy finansowej prawdopodobnie spotkałyby się z podobną krytyką.

Na dodatek, liderzy Demokratów ,m.in Nancy Pelosi obecni skupiają się na na uchwaleniu planu infrastrukturalnego Bidena i nie podejmują rozmów o kolejnych czekach.

Sekretarz prasowy Białego Domu, Jen Psaki, bezpośrednio zapytana o czeki stymulacyjne na początku tego miesiąca, odpowiedziała: „Zobaczymy, co zaproponują członkowie Kongresu”.

Do tej pory od początku pandemii rząd amerykański wysłał trzy płatności bezpośrednie od początku pandemii koronawirusa. Około rok temu – pierwszy czek w wysokości 1200 dolarów, pod koniec 2020 roku, 600 dolarów na osobę. Ostania płatność w wysokości 1400 dolarów trafiła do amerykanów wiosną 2021.

Tylko ostatnia runda to 159 milionów bezpośrednich płatności do gospodarstw domowych, o łącznej wartości 376 miliardów dolarów.

AL

Gdzie najwięcej ofiar śmiertelnych strzelanin w Europie? Zaskakujące dane

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię