Chińskie media państwowe: „Kraj musi przygotować się na wojnę nuklearną z USA”

Chińskie media państwowe twierdzą, że kraj musi przygotować się na wojnę nuklearną z USA.

Hu Xijin, redaktor chińskiej państwowej gazety „Global Times”, uważa, że wzmocnienie chińskiego programu nuklearnego jest niezbędne dla „strategicznego odstraszania” Stanów Zjednoczonych.

Protesty w Hong Kongu i na Tajwanie, pandemia COVID-19 i oskarżenia o ludobójstwo dokonywane na muzułmanach ujgurskich pogłębiają podziały w i tak już napiętych stosunkach między Chinami a Stanami Zjednoczonymi.

Czytaj również: Rodzice pierwszoklasistów z elitarnej nowojorskiej szkoły oburzeni filmem o “masturbacji”

Stosunki na linii Pekin – Waszyngton od dawna są napięte, jednak ostatnio uległy pogorszeniu. Niektórzy upatrują przyczyny tym, że prezydent Biden zlecił amerykańskim agencjom wywiadowczym ustalenie, gdzie ma swoje źródło i pochodzenie koronawirus, odpowiadający za chorobę COVID-19. Chiny postrzegają te i inne amerykańskie działania jako naruszanie ich suwerenności.

Coraz bardziej konfrontacyjna retoryka i manewry wojskowe obu krajów wywołują obawy o potencjalną wojnę. „Musimy być przygotowani na intensywne starcie między Chinami a USA”  napisał Hu w czwartkowym artykule dla Global Times. „Liczba chińskich głowic nuklearnych musi osiągnąć poziom, który sprawi, że amerykańskie elity będą drżeć na myśl o konfrontacji wojskowej z Chinami”.

Chiński dziennikarz opowiada się za „szybkim” zwiększeniem liczby zamówionych głowic nuklearnych, DF-41, międzykontynentalnych pocisków balistycznych oraz strategicznych pocisków, które mają zdolność „dalekiego zasięgu”.

Czy może dojść do konfliktu zbrojnego?

W ubiegłym roku  dziennikarz Hal Brands pisał, że stale pogarszające się stosunki USA i Chin mogą zakończyć się regularną wojną. Dodał jednak, że jeśli taka wojna wybuchnie, to nie stanie się to przez przypadek.

Do tej pory obserwowaliśmy amerykańsko-chińska wojnę handlową, gdzie wprowadzenie ceł przez Stany Jednoczone wpłynęło negatywnie na perspektywy rozwoju gospodarczego w Chinach. Umowa ‘phase one deal’ z 15 stycznia 2020 r. przyniosła częściową deeskalację konfliktu, gdyż władze w Waszyngtonie wycofały się z wprowadzenia nowych ceł, a w stosunku do towarów wycenianych na 120 mld dolarów zmniejszyły ich wysokość z 15 do 7,5%.

AL

źródlo: Newsweek

USA: Ceny za usługi pocztowe w górę

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię