6 przepięknych wodospadów w Illinois wartych zobaczenia

Wodospady z reguły kojarzą się z górskim terenem, a jednak w stosunkowo płaskim Illinois jest kilka wartych zobaczenia. Wodospady w Illinois są dużo mniejsze niż Niagara i w wielu przypadkach sezonowe, ale są doskonałą okazją na spędzenie weekendu na świeżym powietrzu.

1. Ferne Clyffe Waterfall, Goreville

Ferne Clyffe Waterfall Trail to szlak o średnim natężeniu ruchu o długości 1,3 mili, położony w pobliżu Goreville. Ten wodospad najpiękniej prezentuje się późną jesienią, ale warto go zobaczyć już o marca do października. Położony jest na terenie parku stanowego w Shawnee National Forest.

Czytaj również: 14 produktów, które powinny się znaleźć na twoim talerzu w lecie

2. Wildcat Canyon, Starved Rock State Park

Większość zna park Starved Rock. Park Stanowy Starved Rock położony jest nad brzegiem rzeki Illinois w powiecie La Salle. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Illinois. W 18 kanionach parku znajdują się pionowe ściany z porośniętego mchem kamienia utworzonego przez wody z roztopów lodowcowych, które dramatycznie przecinają porośnięte drzewami urwiska z piaskowca. Ponad 13 mil szlaków umożliwia dostęp do wodospadów (zasilanych sezonowymi spływami) jak również naturalnych źródeł, nawisów z piaskowca i spektakularnych widoków. Rzeka Illinois w Starved Rock State Park wyryła wiele wodospadów, największe trzy znajdują się w Wildcat Canyon, LaSalle Canyon i St. Louis Canyon.

3. Cascade Falls, Matthiessen State Park, Oglesby

Cascade Falls mają 45 stóp spadku i znajdują się w długim na milę kanionie, który został wyrzeźbiony z piaskowca. Najlepszy czas na oglądanie wodospadów to wiosna. Strumień wyrzeźbił imponujący amfiteatr u podstawy wodospadu. Ściany zwisają nad wąwozem, co powoduje, że odgłos wodospadów odbija się echem. Po obu stronach w ścianach znajdują się małe jaskinie. Jaskinie po zachodniej stronie połączone są krótkimi tunelami, z których roztacza się widok na wodospady.

Zobacz również: Domowe środki na odstraszanie komarów i sposoby przynoszące ulgę po ukąszeniu

4. Giant’s Bathtub Falls, Matthiessen State Park, Oglesby

Park Stanowy Matthiessen jest znacznie mniejszy niż jego najbliższy sąsiad, Starved Rock. Giant’s Bathtub to wodospad kaskad wodnych, których objętość zmienia się w zależności od pory roku. Do wodospadów prowadzi przez bardzo łatwy szlak długości mniej niż pół mili.

5. Little Grand Canyon, Pomona

Mały Wielki Kanion to kanion znajdujący się w Shawnee National Forest w Jackson County w Illinois. Erozja wyrzeźbiła ten głęboki kanion z piaskowca wzgórz Shawnee otwierając widok na równinę zalewową rzeki Missisipi w pobliżu Turkey Bayou. Kanion zawiera kilka sezonowych i kilka stałych wodospadów, niektóre schodzą przez dramatyczne kaskady rzeźbionego piaskowca. Trasa o długości 5,8 km jest oznaczona białymi diamentami i zaczyna się w wyżynnym lesie liściastym.

6. Dixon Springs State Park, Golconda

Ten dość surowy region na wzgórzach Shawnee ma turnie i głazy, z mchem i porostami rosnącymi na zboczach wzgórz, a woda płynie między klifami po obu stronach. Cały park zajmuje powierzchnię 801 akrów – 324 hektarów. Dixon Springs wzięło swoją nazwę od Williama Dixona, jednego z pierwszych białych osadników, któryzbudował dom w tej części kraju.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię