Normy społeczne dotyczące płci wpływają na globalne podejście do homoseksualistów i lesbijek

Nie jest tajemnicą, że homoseksualiści i lesbijki są często celem uprzedzeń, a nawet przemocy w społeczeństwie.

Aby lepiej zrozumieć, co kształtuje te postawy i uprzedzenia, trzech naukowców: Maria Laura Bettinsoli, Alexandra Suppes i Jamie Napier z New York University sprawdzili, w jaki sposób przekonania o normach płci (oczekiwania społeczeństwa co do zachowania i wyglądu mężczyzn i kobiet) oraz ludzkie postawy wobec homoseksualnych mężczyzn i kobiet odnoszą się na całym świecie.

Czytaj również: 10 skutecznych sposobów walki ze stresem

Badanie wykazało, że w 23 przebadanych krajach, geje są mniej tolerowani i lubiani niż lesbijki. Wyniki sugerują również, że negatywne postawy kierują się przekonaniem, że geje i lesbijki naruszają tradycyjne normy płci. Rola związana z płcią jest całą gamą zachowań, które w danej kulturze postrzegane są jako typowe bądź akceptowalne dla danej płci. Część z tych zachowań wynika z uwarunkowań biologicznych, część zaś jest wynikiem oczekiwań kulturowych lub presji społecznej, związanej z gender (płcią społeczną). Role płciowe nie mają charakteru uniwersalnego, lecz są uzależnione od okoliczności społeczno-historycznych.

W trzech krajach, Chinach, Indiach i Korei Południowej korelacja między przekonaniami o normach płciowych a postawami wobec gejów i lesbijek była nieobecna.

Bettinsoli i koledzy byli zaskoczeni, jak konsekwentnie mężczyźni homoseksualni są oceniani bardziej negatywnie niż lesbijki w zdecydowanej większości przeprowadzonych badań. Byli również zaskoczeni „spójnością związku między poparciem dla norm płciowych i uprzedzeniami seksualnymi”. Odkrycia te dotyczyły krajów zachodnich, w tym Argentyny, Australii, Belgii, Brazylii, Kanady, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Węgier, Włoch, Meksyku, Peru, Polski, Hiszpanii, Szwecji i USA. To samo dotyczyło Rosji, Południowej Afryki i Turcji.

Zobacz też: Bądź wdzięczny. Twoje serce ci za to podziękuje

„Odkryliśmy również, że zgodnie z wcześniejszymi badaniami popieranie norm płci wiązało się z postawami antygejowskimi – zarówno wobec gejów, jak i kobiet lesbijek – w każdym zachodnim kraju w naszej próbie”, mówi Bettinsoli.
W Korei Południowej badacze zauważyli, że poparcie dla norm płciowych nie ma związku z postawami wobec gejów i lesbijek, a w Japonii istnieje niewielki związek między poparciem dla norm homoseksualnych a postawami wobec gejów, ale nie kobiet lesbijek.

„W Chinach i Indiach pojawiła się odwrotna sytuacja. Ci, którzy byli najlepsi w poparciu dla tradycyjnych ról płciowych, byli najbardziej pozytywnie nastawieni do gejów i lesbijek” – mówi Bettinsoli.

Podczas gdy niektóre kraje wykazują bardziej przyjazne nastawienie do gejów i lesbijek, Bettinsoli zauważa, że ​​nawet w bardziej tolerancyjnych miejscach nadal istnieją postawy dyskryminacyjne.

Sprawdź: Dlaczego warto spać nago

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię