Matcha – wskazówki i przygotowanie

Nie wszystkie matcha są sobie równe. Jako towar najwyższej jakości wymaga starannego podejścia do produkcji i pozyskiwania.

Poniższe wskazówki pomogą ci wybrać najlepszej jakości dostępnych matcha na rynku oraz przygotować twój zielony trunek w najbardziej korzystny sposób dla zdrowia.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie matcha:

1. Ceremonialna czy kulinarna

Ceremonialna matcha jest droższa, gdyż jest przygotowana z młodszych liści. Ma również łagodniejszy smak i bardziej zielony kolor. Wspaniale smakuje bez dodatków – cukru, przypraw czy cytryny.
Kulinarna matcha ma słodko- gorzki smak. Oprócz picia w postaci herbaty, dobrze sprawdza się w deserach i latte. Kulinarna jest również tańsza.

2. Pochodzenie

Najwyższej jakości matcha pochodzi z Japonii. Miasta takie jak Uji, Kagoshima, Nishio, Shizuoka i Kyushu produkują najwięcej najwyższej jakości matchy. Zielona herbata wspaniale kwitnie na tych obszarach ze względu na jakość gleby, słodką wodę i optymalny klimat.

3. Kolor

Im bardziej zielony, tym lepiej. Najwyższej jakości matcha ceremonialna powinna mieć intensywny zielony kolor. Ale nie jest to prawdą dla matchy kulinarnej. Ta pochodzi z liści mieszanych. Kulinarna ma więcej smaku i aromatu.

4. Smak

Matcha klasy premium nie powinna mieć gorzkiego smaku, ale nutę słodyczy. Wysokie stężenie aminokwasów (L-teaniny) nadaje herbacie słodkiego smaku.

5. Opakowanie

Poszukaj produktu zapakowanego w taki sposób, aby matcha nie była wystawiona na działanie powietrza i światła, najlepiej w nieprzezroczystym, zamykanym hermetycznie pojemniku. W przeciwnym razie enzymy matcha będą się utleniać, a produkt straci świeżość i jakość.

6. Przechowywanie

Wysokiej jakości (nieotwarta) matcha może być przechowywana przez okres 6 miesięcy. Otwartą najlepiej zużyć w ciągu 2-3 tygodni od otwarcia opakowania. Matcha należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu – najlepiej w puszce. Unikać należy przechowywania w bezpośrednim świetle słonecznym i miejscach o wysokiej temperaturze lub wilgotności.

Do przygotowania matchy w tradycyjny sposób powinieneś zaopatrzyć się następujące narzędzia:

  • Chawan – miska na herbatę, wykorzystywana zarówno do ubijania, jak i picia matchy.
  • Chasen – wieloczęściowa bambusowa trzepaczka do mieszania drobnych cząstek matchy w wodzie. Aby utrzymać to narzędzie w dobrej kondycji przez długi czas, należy je przepłukiwać tylko gorącą wodą, a następnie pozostawić do wyschnięcia – trzepaczką do góry.
  • Drobne sitko – do przesiewania matchy. Tradycyjne jest dostępne z oddzielną łyżką używaną do przeciskania proszku przez sito.
  • Chashaku – smukła bambusowa łyżka używana do odmierzania matchy. Każda miarka to około 1 gram.

Istnieją dwie tradycyjne formy przygotowania matchy:

  • Usucha – cienka, lekka i spieniona. Dobrze wykonana ma piankę z małymi bąbelkami, jest kremowa, ma jasny kolor i łagodny, orzeźwiający smak.
  • Koicha – gruba, ciężka. Intensywny kolor i smak. Znawcy twierdzą, że nie jest to smak dla początkujących.

W obu przypadkach przygotowania matcha, proszek zawsze powinien przejść przez sito, aby rozbić wszelkie suche grudki, które powodują ziarnistą herbatę.

Ponieważ matcha jest sproszkowanym liściem, tak naprawdę nigdy zupełnie nie rozpuszcza się. Drobne cząsteczki zawieszają się w gorącej wodzie podczas ubijania. Dlatego należy wypić matchę zanim cząsteczki osiądą na dnie miski.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię