Nowa wersja Windows 11 trafi do użytkowników jeszcze w tym roku

Microsoft zaprezentował następną generację swojego oprogramowania Windows, zwaną Windows 11, która ma bardziej eleganckie funkcje wizualne i jest bardziej otwarta na aplikacje innych firm. Jest to pierwsza duża aktualizacja oprogramowania od 6 lat.

Zapowiedziana najnowsza wersja flagowego systemu operacyjnego Microsoftu będzie następcą dzisiejszego Windows 10, który firma wprowadziła na rynek w 2015 roku.

W ramach wyzwania rywalizującego z Apple firma ogłosiła również, że nie będzie zmuszać twórców aplikacji do płacenia Microsoftowi opłat za korzystanie ze sklepu z aplikacjami; oraz że popularne aplikacje Google na Androida będą działać w nowym systemie.

Czytaj również: Japończycy będą pracować 4 dni w tygodniu. Dlaczego?

Nowa wersja zawiera szereg kosmetycznych uaktualnień, takich jak nowy przycisk Start, odnowiony pasek zadań i dźwięku oraz funkcje zaprojektowane w celu zwiększenia prędkości i wydajności. Microsoft z nowym oprogramowaniem wychodzi również na przeciw większemu zapotrzebowaniu na komputerowe czaty. Otwierając więcej drzwi dla zewnętrznych deweloperów Windows 11 ma wzmocnione i ulepszone narzędzie Microsoft Teams do czatowania, ułatwiając kontaktowanie się z ludźmi podczas uruchamiania.

Analityk Forrester, J.P. Gownder, powiedział, że estetyczne, przyjazne dla użytkownika ulepszenia odzwierciedlają obietnicę dyrektora generalnego Satyi Nadelli dotyczącą tworzenia produktów, które ludzie będą „kochać”, a nie tolerować. Gownder dodał, że fakt, że nowa wersja jest zbudowana na tej samej bazie kodu, co Windows 10, może być dobrą rzeczą, ponieważ pozwoli uniknąć wiele technicznych usterek, które nękały wydanie Windows Vista w 2007 roku.

Zobacz: Twoje zakupy online staną się bezpieczniejsze dzięki naukowcom z Columbia Engineering

Windows od dziesięcioleci jest koniem roboczym komputerów PC. Jego pierwsza wersja została wydana w 1985 roku, oferując nowicjuszom „graficzny interfejs użytkownika”, dzięki czemu mogli klikać ikony i menu za pomocą przycisku myszy, zamiast po prostu wpisywać polecenia na pustym ekranie. Od tego czasu jest to podstawowa część działalności Microsoftu, chociaż jej wpływ zmalał, gdy sprzedaż komputerów PC spadła wraz ze wzrostem liczby smartfonów.

Wprowadzając system Windows 10 sześć lat temu, Microsoft miał nadzieję, że nowy system operacyjny pomoże firmie odbudować lojalność wśród użytkowników, którzy w coraz większym stopniu polegają na tabletach, smartfonach i innych urządzeniach.

Czytaj: Najlepsze portfele na kryptowaluty 2021 roku

Oczekuje się, że system Windows 11 będzie dostępny jeszcze w tym roku na nowych komputerach i innych urządzeniach oraz jako bezpłatna aktualizacja dla osób z systemem Windows 10.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię