Małpia ospa w szpitalu w Dallas!

Jak donosi CDC do szpitala w Dallas w Teksasie trafiła osoba z przypadkiem zachorowania na małpią ospę. Wszystko wskazuje na to, że pechowiec zaraził się tą rzadką chorobą podczas podróży do Nigerii.

W oświadczeniu wydanym w piątek przez CDC czytamy, że w czwartek przypadek chorobowy został potwierdzony przez federalnych i stanowych urzędników ds. zdrowia.

Podróżnik, którego dane nie zostały podane do wiadomości publicznej, wyleciał z Lagos w Nigerii do USA 8 lipca. Według CDC wylądował w Atlancie następnego dnia a następnie przesiadł się na pokład samolotu lecącego z Atlanty do Dallas.

Zobacz: Plany wyjazdowe – ubezpieczenia na wakacje

Według oświadczenia CDC wszyscy pasażerowie podróżujący tymi samymi lotami i którzy mogli mieć kontakt z podróżnym, są poinformowani o zajściu.

„W związku z panującą pandemią, podróżujący byli zobowiązani do noszenia masek zarówno w samolotach jak i na lotnisku, dlatego uważa się, że ryzyko rozprzestrzenienia się małpiej ospy drogą kropelkową jest niskie”, podało CDC w oświadczeniu.

Małpia ospa należy do tej samej rodziny wirusów, co ospa prawdziwa. CDC twierdzi, że jest to rzadka, ale potencjalnie poważna choroba wirusowa, która zwykle zaczyna się od choroby grypopodobnej i obrzęku węzłów chłonnych. W kolejnym etapie pojawia się wysypka na twarzy i ciele. Większość infekcji trwa od dwóch do czterech tygodni.

Testy laboratoryjne wykazały, że podróżnik zaraził się szczepem małpiej ospy najczęściej spotykanym w częściach Afryki Zachodniej, w tym w Nigerii. Przed tym przypadkiem odnotowano co najmniej sześć przypadków małpiej ospy u podróżnych powracających z Nigerii, w tym przypadki w Wielkiej Brytanii, Izraelu i Singapurze. Według CDC ta sprawa nie ma związku z żadnym z poprzednich spraw.

Czytaj również: Najlepsze wyszukiwarki tanich lotów

Małpia ospa została po raz pierwszy odkryta w 1958 roku, kiedy dwa ogniska choroby podobnej do ospy pojawiły się w koloniach małp laboratoryjnych.

Pierwszy przypadek małpiej ospy u ludzi odnotowano w 1970 roku w Demokratycznej Republice Konga. Od tego czasu ospa małp była zgłaszana u ludzi w innych krajach Afryki Środkowej i Zachodniej.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię