Co powinniśmy zrobić w ogrodzie w maju?

Maj to pracowity miesiąc dla ogrodników i czas rozkwitu ogrodów i działek.

W większości przypadków można w tym czasie cieszyć się już pierwszymi efektami ciężkiej pracy – kwitnącymi kwiatami i drzewami, schodzącymi warzywami, a niekiedy nawet i pierwszymi plonami. Jest to również czas sadzenia i siania niektórych ciepłolubnych roślin. Pełną para rozwinął się również okres stałych prac pielęgnacyjnych, takich jak koszenie, pielenie i nawożenie.

W maju należy zachować szczególną ostrożność, gdyż zwykle po okresie ciepłej i pięknej pogody następuje ochłodzenie, niekiedy nawet ze śniegiem i przymrozkami. Są one szczególnie groźne dla roślin, które podjęły już wegetację, wypuściły liście i kwitną.

W tradycji ogrodniczej ten groźny dla roślin czas znany jest jako „zimni ogrodnicy”, ogólnie przyjmuje się, że przypada on w dni, kiedy swoje imieniny obchodzą Pankracy, Bonifacy, Serwacy oraz Zofia (12-15 maja). W tym przypadku tradycja pokrywa się ze stanem faktycznym, w istocie w tym czasie nadciąga nad Polskę powietrze arktyczne, które niekiedy z reguły przybywa w dniach 10-17 maja.

Często z tej przyczyny przy uprawach roślin spotkać się można z informacjami, że dany gatunek sadzić można dopiero po 15 maja, a więc z uwzględnieniem realnej możliwości załamania pogody i przymrozków.

Przed rozpoczęciem do pracy warto ją dobrze zaplanować biorąc pod uwagę kalendarz księżycowy – dostosowanie terminu sadzenia i siewu, przycinania roślin i nawożenia do poszczególnych faz księżyca. Niektórzy są zdania, że mają one istotny wpływ na rozwój roślin. Podpowiadamy zatem jak rozłożyć majowe, ogrodowe prace w zgodzie z kalendarzem księżycowym.

16 maja nastąpi zaćmienie Księżyca, które nie będzie widoczne w Europie, należy jednak wiąż je pod uwagę i z zaplanowanych w kalendarzu prac wykreślić dni od 15 do 17 maja. Warto też wspomnieć, że za niekorzystny do prac w ogrodzie uznawany jest pierwszy dzień każdej kwadry Księżyca.

Kwadra korzenia związana z Pełnią Księżyca przypada na czas 27 kwietnia – 2 maja. Jest krótka, ale warto wykorzystać ją w 100% – jest to idealny czas na siew warzyw korzeniowych oraz ostatni moment na posianie rzodkiewki, która zbierana jest już w czerwcu. Z kolejnym sianiem tego warzywa poczekać należy aż do sierpnia. W kwadrze korzenia posiać można również pietruszkę korzeniową, marchew oraz buraki ćwikłowe. Warto zając się również rozsadzaniem bylin, takich jak astry jesienne czy jeżówki. Jeżeli pozwala na to pogoda jest to idealny czas na posadzenie bulw i cebul letnich kwiatów – zawilców wieńcowych, mieczyków, eukomisów, galtonii i begonii bulwiastych. Przy braku ochłodzenia sadzić można także drzewa oraz krzewy uprawiane i sprzedawane w doniczkach. Przy odpowiednim poziomie ciepła można przystąpić do sadzenia pelargonii, gazanii, werbeny, heliotropów, petunii, celozji, żeniszki, nemazji i begonii – lepiej jest jednak poczekać z tym do połowy maja.

 

Kwadra uprawy przypada na 3-10 maja. Jest to faza Księżyca, w którym widać jedynie jego połowę i ciągle go ubywa. Nie jest to dobry czas na sadzenie i sianie roślin, lepiej w tym czasie zając się zwalczaniem szkodników, np. mszyc. Zanim sięgniemy po środki chemiczne, warto zadziałać w zgodzie z natura i zastosować środki przygotowane np. na bazie pokrzywy i czosnku. Warto zwrócić szczególną uwagę na bukszpany, które często są w tym czasie atakowane przez trudne w zwalczeniu ćmy bukszpanowe. Często zaglądajmy w tym tygodniu w gałęzie krzewów, aby jak najszybciej wypatrzeć gąsienice. Na drzewa owocowe możemy w tym czasie zastosować opryski do zwalczania robaków. W kwadrze uprawy pamiętajmy o przerywaniu i plewieniu zbyt gęsto rosnących roślin, usuwaniu przekwitłych kwiatów, przycinaniu krzewów ozdobnych, ogławianiu kwiatów cebulowych oraz nawożeniu.

Kwadra liścia przypada na 11-18 maja, w tym czasie powracamy do sadzenia i siania roślin. Do 15 maja możemy zasiać koperek, rukolę, bazylię oraz pietruszkę naciową. Możemy zbierać już szczypiorek, szpinak oraz czosnek niedźwiedzi. Można także przystąpić do wysiewu dwuletnich kwiatów, takich jak – malwy, stokrotki, goździki oraz bratki. Ich wysiew można kontynuować także w kolejnej fazie.

Kwadra owocu przypada na 19-25 maja, jest to czas dedykowany wielu pracom ogrodniczym, w szczególności sprzyja on sianiu i sadzeniu roślin, w szczególności owocujących warzyw, takich jak fasola, pomidory, ogórki, kabaczek, cukinia, dynia, kukurydza oraz patison. Możemy w tym czasie posiać jednoroczne kwaity, takie jak: kosmosy, nagietki, słoneczniki, nasturcje, lwie paszcze i groszek pachnący; oraz posadzić kwitnące latem i jesienią byliny: języczki, tawułki, juki karolińskie, pysznogłówki, jarzmianki, trytomy, ostróżki, dzielżany,

Na 26 maja – 1 czerwca przypada kwadra korzenia związana z kolejną Pełnią Księżyca. Faza ta sprzyja sianiu i sadzeniu warzyw korzeniowych, takich jak marchew i buraki. W dniach 25-27 maja lepiej zrezygnować z prac w ogrodzie, ze względu na spodziewane zaćmienie Księżyca.

Kiedy chcemy, aby trawnik w naszym ogrodzie był mocny i szybko odrastał, odpowiednim czasem na jego koszenie jest kwadra liścia oraz owocu. Jeżeli zależy nam na szybkim wzroście trawy kosimy ją w czasie pełni oraz kwadry uprawy.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię