Coraz więcej stanów zaprzestaje codziennych raportów na temat COVID-19

Po 16 miesiącach ograniczeń i nakazów maskowania, dystansu społecznego oraz danych na temat zachorowalności i umieralności z powodu koronawirusa coraz większa liczba stanów odchodzi od co-dobowych raportów na temat COVID-10.

Wielu polityków uzasadnia tę decyzję spadkiem zachorowalności. Lekarze i eksperci natomiast biją na alarm. W wywiadzie dla ABC News doktor John Brownstein powiedział, że „bez raportowania w czasie rzeczywistym, zasadniczo nie mamy pojęcia na temat stanu pandemii. Brak aktualnych danych z nadzoru stworzy potencjalnie fałszywe poczucie bezpieczeństwa, w momencie kiedy zmagamy się z liczbą szczepień i pojawianiem się nowych wariantów”.

Zobacz też: Myślisz o locie w kosmos? Zanim się zdecydujesz sprawdź czym różni się oferta jednej firmy od drugiej.

Eksperci twierdzą, że dzienne dane są bardzo ważnym aspektem, które „doprowadziły do ​​ważnych decyzji politycznych na wszystkich szczeblach władzy i wpłynęły na zachowanie i decyzje wielu Amerykanów”. Beth Blauer, dyrektor wykonawczy Centers for Civic Impact w Johns Hopkins University, wezwała wszystkich urzędników do kontynuacji raportów dziennych.

Niektórzy eksperci ds. zdrowia obawiają się, że brak codziennych danych, które odgrywają kluczową rolę w określaniu odpowiedzi na wirusa, może maskować potencjalnie niebezpieczne nowe epidemie i warianty, szczególnie na obszarach o niskim wskaźniku szczepień.

Czytaj również: Reguła 25/5 Warrena Buffetta. Wyjaśniamy.

„Przy mniejszej liczbie departamentów zdrowia publicznego raportujących codziennie, ryzykujemy poleganie na danych, które przedstawiają zniekształcony obraz prawdziwego ciężaru choroby. Niedoszacowanie przypadków może maskować wszelkie wczesne oznaki gwałtownego wzrostu, zwłaszcza u osób nieszczepionych”, dodał Brownstein.

Pierwszym stanem, który odszedł od dziennego raportowania była Floryda. Departament Zdrowia Florydy w orzeczeniu podał, że kończą swoje codzienne raporty dotyczący koronawirusa i przechodzą na model tygodniowy. Rzecznik Departamentu Zdrowia Florydy podkreślił, że departament pozostaje zaangażowany w kontrolę, nadzór i zapobieganie chorobom zakaźnym.

Zobacz też: 11 olejków eterycznych na opryszczkę

Oprócz Florydy stany takie jak Alabama, Oklahoma, Nebraska, Iowa i Południowa Dakota również przeszły na tygodniowy system raportowania. W Iowa również zamykają się miejsca z ogólno-stanowym programem testowań pomimo tego, że mniej niż 50% populacji stanu jest w pełni zaszczepionych.

Pomimo próśb urzędników służby zdrowia, aby więcej Amerykanów zaszczepiło się w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się szczepu Delta i innych niepokojących wariantów, kraj nadal boryka się ze spadającą liczbą szczepień. Doktor Rochelle Walensky, dyrektor CDC, podaje, że „ponad 45% całej populacji USA nie zostało jeszcze zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki COVID-19, a w około 1000 gmin mniej niż 30% populacji jest zaszczepionej”.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię