Toksyczny związek – jak go rozpoznać i jakie kroki trzeba podjąć by się przed nim obronić?

Toksyczni ludzie, czyli tzw. wampiry emocjonalne są wszędzie i czasem nie sposób ich uniknąć.

Wystarczy choćby przypadkowy kontakt z toksycznym klientem czy nieuprzejmą urzędniczką, aby wprowadzili nas w zły nastrój. Na szczęście, w dłuższej perspektywie, takie sytuacje są czymś znikomym dla naszej psychiki. Jednak w przypadku permanentnych kontaktów mogą stać się prawdziwym koszmarem. Ma to miejsce np. wtedy, gdy toksyczne relacje występują wewnątrz rodziny oraz w toksycznym związku.

Czytaj także: Medycyna ajurwedyjska – matka wszelkiego uzdrowienia

Czym naprawdę jest toksyczny związek pomiędzy dwojgiem ludzi?

Trudne relacje i kryzysy bywają w wielu związkach. Wynika to z innych potrzeb, zainteresowań i oczekiwań względem partnera. Jednak nie jest to jeszcze powód to określania takiego związku mianem toksycznego.
Najważniejszą kwestią są w takiej sytuacji szczere chęci dwojga ludzi oraz ich praca w dążeniu do naprawienia popsutych relacji.
Prawdziwy problem ma miejsce wtedy, gdy partnerzy niszczą się wzajemnie. Często dochodzi również do sytuacji, w której rodzi się przemoc, ta psychiczna i ta fizyczna, a strona słabsza staje się ofiarą agresora.

Jakie są objawy toksycznego związku?

Toksyczny związek cechuje pewien zbiór zachowań, które mogą alarmować o tym, iż relacja ma charakter toksyczny i nas wyniszcza.

Zobacz: Zdrowy, szczęśliwy umysł potrzebny od zaraz

Oto najważniejsze sygnały ostrzegawcze.

1. Notoryczne kłamstwa

Ludzie, którym naprawdę na sobie zależy będą stawiać uczciwość wobec siebie i innych na pierwszym planie.

2. Egoistyczne postawy partnerów

Wszyscy jesteśmy w pewnym stopniu egoistami, niemniej zdrowy egoizm nie jest zły.
Jednak sytuacja, w której druga strona myśli wyłącznie o sobie i nie skupia się po równo na potrzebach partnera, nie wróży dobrej przyszłości.

3. Brak czasu i chęci na szczere rozmowy

W związku bardzo ważna jest rozmowa. Pozwala ona na oczyszczenie psychiki ze złych emocji oraz na wypracowanie wzajemnych kompromisów. Kumulacja nieprzepracowanych problemów może uzewnętrzniać się poprzez agresję słowną lub fizyczną. Jeśli Twój partner/partnerka nigdy nie ma dla Ciebie czasu to warto zastanowić się, czy ta relacja ma dalej sens.

Czytaj także: 25 przykazań szczęśliwego życia

4. Skłonność do uzależnień

Najczęstszym destrukcyjnym uzależnieniem, poza narkomanią i hazardem, jest alkohol. Alkoholizm wyniszcza nie tylko alkoholika, ale i osoby mu bliskie oraz rodzi brak zaufania, a zaufanie to fundament relacji. Wsparcie i miłość, które okazujemy uzależnionej osobie może być nie wystarczające, a jedynym ratunkiem stanie się terapia oraz otwartość na specjalistyczną pomoc u osoby uzależnionej.

5. Wyzwiska i zastraszanie

Przemoc psychiczna jawna lub niebezpośrednia jawi się falami, lub trwa w sposób ciągły. W przypadku przemocy okresowej następuje eskalacja chwilowej skruchy u prześladowcy, aby potem powrócił on do swoich starych zachowań.
Wyzwiska, obwinianie Cię i podważanie Twoich kompetencji przez bliską Ci osobę to ewidentne symptomy toksycznego związku.

6. Przemoc fizyczna

Używanie przemocy fizycznej to objaw słabości agresora oraz jego nieumiejętności radzenia sobie z własnymi problemami.
Relacja, w której dochodzi do przemocy fizycznej, nigdy nie wróży niczego dobrego i zagraża nie tylko naszej psychice, ale i życiu.

Jak możemy sobie pomoc? Jak naprawić zepsute relacje?

W zależności od nasilenia skali problemów pomocna może się okazać szczera rozmowa wynikająca z wewnętrznej potrzeby zmian w złych relacjach u obojga partnerów. Czasem warto porozmawiać z osobami bezstronnymi, do których mamy zaufanie i które mogą nam mądrze doradzić.
Niekiedy skonfliktowani partnerzy zabrnęli we wzajemnych oskarżeniach tak daleko, że niezbędna będzie długotrwała terapia dla par.

Czytaj: Oczekiwana średnia długość życia ludności świata

Co zrobić w przypadku uzależnienia od toksycznej osoby?

1. Akceptacja własnej osoby

Podstawową zasadą jest akceptacja własnej osoby. W momencie, gdy nauczymy się szanować i kochać samych siebie, tego samego będziemy wymagać od innych względem nas.

2. Szacunek

Zdrowy związek powinien wynikać z szacunku, zaufania, szczerości i wsparcia, a jeśli wynika on jedynie z lęku i strachu przed samotnością, warto postawić za nim kropkę.

3. Trudne dzieciństwo

Uzależnienie od toksycznej osoby może tkwić we wzorcach zachowań z dzieciństwa.
Jeśli pochodzimy z rodziny, w której toksyczne relacje były na porządku dziennym, to prawdopodobnie będziemy powielać złe wzorce w życiu dorosłym.
W efekcie będzie Ci bardzo trudno stworzyć związek bez toksycznych postaw i toksycznych partnerów/partnerek. Kończenie jednej toksycznej relacji i wchodzenie w drugą podobną to prosta droga do destrukcji.
Warto w takiej sytuacji skorzystać z profesjonalnej terapii. Terapia psychologiczna niekiedy może trwać latami, jednak w przyszłości zaowocuje lepszą jakością Twojego życia.

Zobacz: Co mówi o Tobie Twój miesiąc urodzenia?

Jak zdrowo ratować lub zakończyć toksyczny związek?

Toksyczne relacje w związku najlepiej przepracować na terapii dla par.
W trakcie takiej terapii doświadczony specjalista uświadomi Wam, gdzie leży problem i jak próbować go naprawić.
Czasem zdarza się, że nawet najlepsza pomoc nie jest w stanie uzdrowić złych relacji.
Zyskamy wtedy jednak poczucie, że zrobiliśmy wszystko, co możliwe, aby je naprawić.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię