Kobiety w ciąży przekazują różną ilość przeciwciał koronawirusowych w zależności od płci płodu

Najnowsze badania pokazują, że kobiety w ciąży przeniosły również mniej przeciwciał na płody płci męskiej niż żeńskiej.

To najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z Bostonu może pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytanie dlaczego mężczyźni i chłopcy są bardziej narażeni na ciężki COVID-19 niż kobiety i dziewczęta.

Czytaj również: “Bezpieczny lek” przeciwbólowy i uspokajający który uszkadzał płody

Naukowcy twierdzą, że może to mieć związek z wrodzonymi różnicami w ich odpowiedziach immunologicznych.

W badaniu wzięło udział 38 kobiet zarażonych koronawirusem w czasie ciąży Większość kobiet miała łagodny lub umiarkowany COVID-19. . Połowa z nich nosiła płód płci męskiej.

Naukowcy zmierzyli poziom przeciwciał we krwi przyszłych matek oraz poziom przeciwciał płodów, używając tkanki łożyska i próbek krwi z pępowiny.
Wyniki pokazały, że kobiety w ciąży z chłopcami miały mniej przeciwciał niż te noszące dziewczynki. Ponadto kobiety w ciąży wydawały się przekazywać mniej przeciwciał koronawirusowych płodom płci męskiej niż żeńskiej.

Zobacz: 10 produktów, które pozwolą ci wrócić do dobrej formy

Odkrycia mogą wskazywać na szersze różnice w sposobie, w jaki mężczyźni i kobiety reagują na COVID-19. Wydaje się, że u płodów męskich pojawiła się reakcja zapalna na wirusa, którego nie wykryto u płodów żeńskich. Andrea Edlow, specjalistka medycyny matczyno-płodowej w Massachusetts General Hospital, która współprowadziła badanie powiedziała, że stan zapalny może zakłócać zdolność matki do przekazywania przeciwciał koronawirusowych nienarodzonemu chłopcu.

Ostatnie badania wykazały, że w łożyskach kobiet noszących dzieci płci męskiej występuje nadmierna ekspresja genów stymulowanych interferonem, które promują stan zapalny. Ale te same geny były słabo wyrażane w łożyskach kobiet z płodami żeńskimi.

„Wykazano, że tego typu reakcje są ważne w ochronie łożyska i płodu przed infekcją, gdy mama ma infekcję wirusową” – wyjaśnia Edlow. Dodała, że infekcja „może również przerodzić się w szkodliwy wpływ, jeśli stanie się zbyt duża”.

Czytaj: 10 darmowych nawyków, które uczynią cię szczęśliwszym

Naukowcy zaobserwowali podobnie zwiększoną odpowiedź immunologiczną u mężczyzn z COVID-19. Badanie przeprowadzone rok temu wykazało, że zakażeni wirusem mężczyźni mieli wyższy poziom cytokin – białek, które mogą promować stan zapalny – niż kobiety z COVID-19. Wyższy poziom cytokin może sprawiać, że osoby chorujące na COVID-19 przechodzą chorobę dużo ciężej.

Dane również pokazują, mężczyźni stanowią większość zgonów z powodu COVID-19 w Stanach Zjednoczonych – 54%, mimo że stanowią mniejszość zarejestrowanych przypadków COVID-19 – 48%. Ten wzór jest powiela się w wielu grupach wiekowych.

Naukowcy nadal nie mają odpowiedzi na pytanie czy przeciwciała koronawirusa odziedziczone przez płód przekładają się na ochronę przed COVID-19 poza macicą.

Zobacz: Zdrowy, szczęśliwy umysł potrzebny od zaraz

Urzędnicy ds. Zdrowia doradzają zarówno kobietom w ciąży, jak i dzieciom kwalifikującym się do szczepienia, aby zaszczepiły się na COVID-19, niezależnie od tego, czy były wcześniej narażone na działanie wirusa. Badania pokazują, że ryzyko zgonu z powodu COVID-19 jest prawie dwa razy wyższe u kobiet w ciąży niż u kobiet niebędących w ciąży w tym samym wieku.

Badania Edlow wykazały również, że kobiety w ciąży rozwijają słabszą niż przeciętna odpowiedź immunologiczną na pierwszą dawkę szczepionki Pfizera lub Moderny, co sprawia, że druga dawka jest szczególnie konieczna.

Matki mają wpływ na wzrost, długość życia i ryzyko chorób potomstwa

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię